حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

مهمترین علامت «کبد چرب»

مهمترین علامت «کبد چرب»

 

محمود اسحاق حسینی، فوق تخصص گوارش و کبد درباره «کبد چرب و علائم آن»، گفت: از هر سه بزرگسال یک نفر مبتلا به کبد چرب است و هرچه به جلوتر می‌رویم بر این تعداد افزوده می‌شود.

کبد چرب شایعترین علت بیماری‌های کبدی و در نهایت سیروز است. این بیماری علامت خاصی ندارد. مهمترین علامت این بیماری بی‌علامتی است اما پس از آزمایش و سونوگرافی برای بیماری‌های دیگر می‌توان متوجه افزایش آنزیم‌های کبدی و کبد چرب شد. این بیماری در افراد چاق بیشتر است؛ اگرچه در افراد لاغر هم دیده می شود.

 

این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: افرادی که بیماری‌های متابولیک، دیابت و چربی بالا دارند مستعد به کبد چرب هستند. متاسفانه نزدیک 10 میلیون نفر در کشور ما به دیابت مبتلا هستند و با شیوع کرونا و استفاده از داروهای مختلف برای درمان این بیماری حتی افرادی که دیابت نداشته‌اند هم به آن مبتلا شده‌اند.

50 تا 60 درصد جمعیت کشور ما اضافه وزن دارند. ما از تغذیه خوب گذشته خود جدا شده و به سمت استفاده از فست فودها رفته‌ایم. این غذاها مملو از چربی به ویژه تری‌گلیسیرید هستند.

وقتی 5 درصد از حجم کبد با چربی اشغال شود فرد به کبد چرب مبتلا می‌شود. برای تشخیص باید آزمایش سالیانه داد و یا اگر برای بیماری دیگری مراجعه می‌کند باید سونوگرافی کبد بدهد.

 

این فوق تخصص گوارش و کبد یادآور شد:کبد چرب در طول زمانی حدود 10 تا 15 سال به سیروز تبدیل می‌شود. نباید اجازه دهیم دچار کبد چرب شویم؛ چون رسوبی که در کبد تشکیل می‌شود به مقدار صفر نخواهد رسید.

اسحاق حسینی درباره «انواع کبد چرب»، گفت: کبد چرب در سه نوع خفیف، متوسط و شدید وجود دارد که به هم تبدیل می‌شوند و تمام تلاش ما این است که بتوانیم درجه آن را کاهش دهیم؛ چون سیروز و فیبروز در نوع خفیف و متوسط کمتر است.

درمان کبد چرب نیاز به تحرک و تغذیه سالم دارد. استفاده از بستنی‌های خامه‌ای، نان خامه‌ای، کره و گوشت پرچربی مثل گوساله می‌تواند چربی کبد را افزایش دهد. اگر افراد افزایش وزن دارند باید با تحرک و ورزش وزن را کاهش دهند و اگر دیابتی هستند و چربی خون بالا دارند آن را کنترل کنند تا کبد چرب آنها کنترل شده و تبدیل به سیروز نشود.