حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

این وعده غذایی را حتما بخورید!

این وعده غذایی را حتما بخورید!

اسحاق حسینی، استاد دانشگاه تهران و فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به وظایف دستگاه گوارش، گفت: وظیفه دستگاه گوارش تامین انرژی برای همه ارگان‌های بدن است.

اگر دستگاه گوارش سلامت نباشد نمی‌تواند برای دیگر دستگاه‌‌های بدن انرژی لازم را تامین کرده و بالطبع اعضای مختلف بدن با مشکلاتی مواجه خواهند شد. تامین انرژی بر اساس سن، جنس و نوع فعالیت متفاوت است و نهایتا این است که در وهله اول برای تامین انرژی دستگاه گوارش باید سالم باشد و این به تغذیه مناسب در زمان مناسب وابسته است؛ ضمن اینکه نسبت استفاده از تمامی موارد غذایی در هرم تغذیه باید رعایت شود.

 این فوق تخصص گوارش و کبد درباره نقش کبد در هضم و جذب مواد و ذخیره مواد غذایی، گفت: وظیفه کبد ذخیره مقدار مشخصی از مواد غذایی است که بیش از هضم و جذب بوده است؛ اگرچه در صورت افراط در استفاده از مواد غذایی کبد با فشار مواجه می‌شود.

کالری مورد استفاده در افراد متفاوت است. مصرف مواد غذایی حتی در خواب ادامه دارد. باید از هر سه وعده غذایی استفاده کرد و صبحانه مهمترین آنها است که باید سرشار کالری بوده و در اول وقت صبح ساعت 6 تا 7 مصرف شود.

پس از چند ساعت خواب به واسطه ترشح اسید حتما صبحانه باید در صبح زود مصرف شود و حاوی تمامی مواد مغذی باشد. نکته بسیار مهم این است که هیچ جایگزینی برای صبحانه وجود ندارد اگر قرار باشد در طول شبانه روز یک وعده غذا بخوریم این یک وعده صبحانه خواهد بود.

اما باید بدانیم دستگاه گوارش ما کاملا هوشمند است و مواد غذایی اضافه را دفع می‌کند. باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش نه تنها مضر نیستند بلکه مفید هم هستند.

حسینی با اشاره به افزایش 25 درصدی ریفلاکس معده در جامعه، گفت: نوع تغذیه، چاقی و استرس باعث این وضعیت شده است. به همین دلیل باید فاصله‌ای بین تغذیه و خواب وجود داشته باشد.

مرکز گرسنگی و سیری ما در هیپوتالاموس قرار دارد که با زمان همخوانی پیدا می‌کند و باید وعده غذایی در زمان معینی استفاده شود؛ چون در غیر این صورت دستگاه گوارش از نظر هضم و جذب با مشکل مواجه خواهد شد؛ضمن اینکه نهار و شام باید سبک خورده شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد تاکید کرد: هرچه غذا سالمتر بوده و استفاده از فست فود و چربی کمتر باشد دستگاه گوارش سالمتری خواهیم داشت. هرگاه حرکت دستگاه گوارش کند شود، فرد دچار یبوست، سیری زودرس و حتی سردرد خواهد شد که البته به همراه دفع، سردرد هم مرتفع می‌شود.