حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

کدام زخم‌های صورت و دهان سرطانی است؟

کدام زخم‌های صورت و دهان سرطانی است؟

بهزاد رهسپار، رئیس انجمن جراحان دهان فک و صورت درباره شایع‌ترین سرطان‌های محدوده دهان، فک و صورت اظهار داشت: کارسینوما یا بدخیمی یا بروز سرطان در مخاط دهان و زبان از شایع‌ترین سرطان های محدوده دهان فک و صورت محسوب می شود.

مصرف دخانیات و الکل ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در ایجاد آن بسیار موثر است؛ بنابراین افرادی که استعمال دخانیات و مصرف الکل مصرف دارند احتمال درگیری آنها با این نوع سرطان بسیار بیشتر از افراد عادی است.

رئیس انجمن جراحان دهان فک و صورت درباره علائم ابتلا به سرطان دهان و زبان و یا سرطان کارسینوما، گفت: زخم‌هایی که در محدوده دهان و زبان ایجاد شوند و پس از پنج روز تا یک هفته بهبود نیابند حتماً باید توسط جراح دهان فک و صورت مورد بررسی قرار گیرد و نمونه‌برداری از محل انجام شود و برای پاتولوژیست دهان فک و صورت ارسال شود تا این موضوع به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد و اگر فرد مبتلا به سرطان شده باشد در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام کرد؛ چرا که شناسایی به موقع در درمان موفقیت آمیز بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون جراحان دهان، فک و صورت، گفت:این افراد جزو گروه‌های پرخطر محسوب می شوند و تاکنون تعداد زیادی از جراحان این حوزه مبتلا به کرونا شده اند.

جراحان دهان فک و صورت در شرایط کرونا با رعایت دقیق تمهیدات و گایدلاین‌ها پیشگیری‌های لازم را انجام داده ولی با این وجود نیاز است که در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون آنها اقدامات لازم انجام گیرد و در این زمینه از وزیر بهداشت و سازمان نظام پزشکی درخواست داریم که تمهیدات لازم را پیش‌بینی کنند.

جراحان دهان، فک و صورت با بیماران در اورژانس در ارتباط هستند و علاوه بر بیمارستان در مطب کارهای جراحی کوچک دهان را انجام می‌دهند؛ بنابراین بیش از دندانپزشکان و سایر پزشکان در معرض ابتلا به کرونا قرار داشته و تصاعدی احتمال ابتلای آنها به ویروس کووید ۱۹ وجود دارد.