حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

چرا اسلام همه ویژگی‌های دین مطلوب جوانان را دارد؟

چرا اسلام همه ویژگی‌های دین مطلوب جوانان را دارد؟

جوانان ما در زندگی شخصی و اجتماعی خود به یک تکیه‌گاه روحی نیاز فراوان دارند، تکیه‌گاهی که بتوانند براساس آن، هدف، خط مشی و شیوه روشن و سعادت‌بخشی برای خود انتخاب کنند و در برخورد با مسائل ساده و پیچیده زندگی آینده خود از هرگونه تزلزل و ابهام و سرگردانی محفوظ بمانند.

 

عده قابل توجهی از جوانان تحصیل‌کرده این تکیه‌گاه را در دین اسلام جستجو می‌کنند. اینها می‌خواهند اسلام راهنمای آنها در همه شئون زندگی باشد. باید به این خواسته پرارج آنها پاسخ داد.

 

دینی که آیات کتاب الهی و کلمات پیغمبر اکرم(ص) و جانشینان گرامی او همواره به تدبر و تفکر دعوت می‌کند؛ دینی که همه را به پیروی از حقایق قطعی و اثبات شده علمی می‌خواند و از پیروی هر نوع وهم و گمان و پندار خرافی و بی‌اساس برحذر می‌دارد؛ دینی که میدان کار و زندگی را یکی از ارزنده‌ترین میدان‌های عبادت پروردگار می‌شمرد و مرد و زن و پیر و جوان را به شادابی و نشاط و کار و کوشش دعوت می‌کند و هر نوع افسردگی و پژمردگی، بیکاری و بیگارگی، تنبلی و تن آسایی را نکوهش می‌کند؛

 

دینی که همه کس را به شرکت در میدان‌های فعالیت اجتماعی برمی‌انگیزد و هرگونه تک‌روی ناشی از ترس و ضعف و زبونی یا خودخواهی و خودپسندی را مذموم می‌شمرد؛ دینی که مبارزه در راه حق و عدالت را زنده‌ترین نمودار کمال و فضیلت و ایمان می‌شناسد، چنین دینی به‌حق دین جوانان است.

یادداشت‌های استاد مطهری، ج‏۸، ص۴۵۸