حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

نام:سهام

 

نام خانوادگی:خیام

 

تاریخ تولد:5بهمن ماه 1347

 

تحصیلات:ابتدایی

 

تاریخ شهادت:5/11/1359

 

محل شهادت:هویزه

 

نكات برگزيده

 

از همان اوان كودكي دختري باهوش و زرنگ بود و آثار انديشه و فراست در سيماي معصومش حكايت از روح بلند او داشت.

 

گشاده رويي و خوش خلقي، رعايت ادب و احترام از خصوصيات بارز اين شهيده بزرگوار بود كه 12 بهار از عمرش نگذشته بود.

 

با سن و سال كمي كه داشت نسبت به مسائل داخل و خارج كشور با مسئوليت برخورد مي كرد

 

بسيار كنجكاو بود و اين احساس مسئوليت آرام وجودش را گرفته بود و مملو از عشق و ايثار به وطنش بود.

 

زندگینامه

 

سهام در روز پنجم بهمن ماه سال 1347 در یکی از محله های هویزه دیده به جهان هستی گشود. از همان اوان کودکی دختری باهوش و زرنگ بود و آثار و اندیشه و فراست در سیمای معصومش حکایت از روح بلند او داشت.در 7 سالگی به مدرسه رفت و دوره ی ابتدایی را در مدرسه ی حضرت زینب (س) به پایان رساند. کلاس اول راهنمایی ثبت نام کرد اما به دلیل آغاز جنگ تحمیلی و اشغال شهر هویزه نتوانست ادامه ی تحصیل دهد و به مدرسه نرفت. 12 بهار بیشتر از عمرش نگذشته بود که نسبت به مسایل داخل و خارج کشور احساس مسئولیت می کرد.

 

سهام سرانجام در روز چهارم مهرماه سال 1359 در حالی که برای دفاع از زادگاهش به سمت دشمن بعثی با دستان کوچکش سنگ پرت می کرد و شعار می داد، بر اثر اصابت گلوله به سر، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

شهادت

 

صبح  سال 1359 بود؛ مادر بچه هایش را به پناهگاه برد. اما سهام آرام و قرار نداشت. به مادر گفت: « اگر تمام درها را ببندید، من آرام نمی گیرم و باید بیرون بروم و از شهر خود در مقابل بعثیان دفاع کنم؛ مگر فقط مردها می توانند از میهن دفاع کنند؟ من هم می توانم، پس باید دفاع کنم. »

 

دقایقی بعد فکری به ذهنش رسید. لباس هایش را عوض کرد تا کسی او را نشناسد. بعد قطعی آب را بهانه کرد و برای شستن ظرف ها به طرف رودخانه حرکت کرد. مادر مصرانه از او خواست برگردد، به دنبالش دوید ولی بی فایده بود. انگار سهام در دنیای دیگری بود؛ چیزی را جز هدف در مقابل چشمان خویش نمی دید.

 

ظرف ها را زمین گذاشت و انگشت دست خود را به نشانه ی پیروزی بالا آورد. در یک لحظه از مقابل دیدگان مادر دور شد. وقتی به دشمن رسید، تنها کاری که می توانست انجام دهد، شعار بر ضد نظامیان غاصب بود که در مقابل او قرار داشتند. بعثیان تصور می کردند که او کودکی بیش نیست و نمی تواند کاری از پیش ببرد؛ لذا به او کمتر توجه می کردند تا این که این بار دامن خود را پر از سنگ ریزه نمود و به سمت آنان سنگ پرتاب کرد.

 

این عمل را تا به حد برافروختن خشم آن مزدوران ادامه داد و به قول شاهدان این صحنه ی تحسین برانگیز، فرمانده ی عراقی ها به ستوه آمد و دستور تیراندازی به سمت سهام را داد. دقایقی بعد سهام بر اثر اصابت گلوله به سر به آسمان بال گشود و برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس رقم زد.