حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

وفات خدیجه همسر پیغمبر (صلى الله علیه و آله)

در همان سال وفات ابوطالب، حضرت خدیجه همسر پیغمبر در سن 65 سالگى نیز وفات یافت و پیغمبر او را در حجون كنار ابوطالب دفن كرد. «حجون » كوهى در بیرون مكه و امروز دامنه آن واقع در شهر مكه است. و قبرستان «جنة المعلى » یا قبرستان ابوطالب در دامنه آن معروف است. عبد مناف و عبدالمطلب و عبد شمس و ابوطالب و خدیجه و قاسم و عبدالله پسران خدسال پیغمبر همگى در حجون مدفون هستند.

مرگ این دو یاور باوفاى رسول خدا چندان آن حضرت را غمگین ساخت كه تا یك سال لبخند بر لب نیاورد، به طورى كه آن سال را عام الحزن یعنى سال غم گفتند.

پیغمبر خدیجه را یكى از چهارزن بهشتى خواند. سه تن دیگر مریم و آسیه زن فرعون و فاطمه زهرا دخترگرامیش بود، و فرمود: «برترین آنها فاطمه است » كه او نیز دختر خدیجه بود.

نوشته اند بعد از وفات خدیجه هرگاه پیغمبر گوسفندى قربانى مى كرد دستور مى داد خست یك ران گوسفند را براى بانوئى از بانوان مكه ببرند كه دوست خدیجه بوده است!

روزى خواهر خدیجه پس از وفات وى به خانه پیغمبر آمد و سلام كرد. پیغمبر جواب داد و اشك در دیگانش گردید، سپس كه خداحافظى كرد و رفت باز پیغمبر منقلب شد، و چون سبب پرسیدند فرمود: صدایش طنین آهنگ خدیجه داشت، و چون نگریستم دیدم مانند خدیجه راه مى رود!

پیغمبر تا یك سال بعد از وفات خدیجه زن نگرفت. در حقیقت تا سن پنجاه و یك سالگى فقط با یك زن آن هم خدیجه كه پانزده سال از وى بزرگتر بود گذرانید. با اینكه در آن زمانها تعدد زوجات در میان عرب رایج بود، و بعضى ها تا پانزده زن داشتند!

پس از گذشت یك سال بانوئى به نام «ام حكیم » از بانوان مكه خدمت پیغمبر رسید و گفت: یا رسول الله! یك سال است كه خدیجه از دنیا رفته است و شما بچه هاى بى مادر در خانه دارید، و آنها محتاج به سرپرست مى باشند كه باید یك زن باشد اجازه مى دهید زنى را براى شما خواستگارى كنم؟

پیغمبر اجازه داد و بانوئى به نام «سوده » دختر زمعه را كه با شوه خود سكران بن عمرو با سایر نو مسلمانان به حبشه رفت و شوهرش در مكه وفات یافت، و یك سال از پیغمبر بزرگتر بود یعنى 52 سال داشت براى حضرت خواستگارى كرد و او دومین همسر اسلام است. و قتى سوده به خانه پیغمبر آمد گفت: یا رسول الله من زنى سرد مزاجم و میل چندانى به جنس مرد ندارم. فقط خواستم افتخار همسرى شما را داشته باشم كه تن به ازدواج با حضرتت داده ام. با این وصف پیغمبر او را محترم مى داشت. سایر زنان پیغمبر كه پس از این تاریخ یعنى از سن 54 سالگى به بعد به همسرى آن حضرت درآمدند هر كدام علتى داشته است و هیچ كدام را تنها به واسطه ارضاى غریزه جنسى نگرفته است.