حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

استراحت و گرما باعث تخفیف دردهای اسپاسمی می‌شوند

 محمد گودرزی متخصص ارتوپدی، اظهار داشت: قولنج یک لغت عربی است که بیشتر برای دردهای احشای شکمی کاربرد دارد.

متخصص ارتوپدی گفت: قولنج کلیوی، قولنج صفراوی و قولنج روده‌ای درد‌های خاصی هستند که با پیچ و تاب همراهند و به این نام‌ها مشهور هستند.

گودرزی ادامه داد: دردهایی که در عضلات، مفاصل و ستون مهره‌ای دیده می‌شود و گاهی عصبی- عضلانی هستند، اسپاسم نامیده می‌شوند.

متخصص ارتوپدی تصریح کرد: اسپاسم عضله که به درد منجر می‌شود یا به علت تحریک اعصاب عضوی است یا به علت مشکلاتی است که برای ماهیچه رخ می‌دهد.

وی خستگی و کوفتگی را باعث اسپاسم عضله دانست و گفت: دردها می‌توانند دارای درجات خفیف تا شدید باشد. بهترین عملکرد در مواجهه با این نوع دردها در درجه اول استراحت است؛ گرم کردن، استفاده از یک پماد گرم کننده موضعی و مصرف قرص مسکن نیز می‌تواند اسپاسم را کنترل کند. اگر این دردها بیش از 24 ساعت طول کشید، باید با پزشک مشاوره کرد.

گودرزی با بیان این مطلب که باید دردهای اسپاسمی را از دردهای شدید انتشاری جدا دانست، گفت: دردهای سیاتیک از جمله دردهای شدید انتشاری هستند که از کمر به سایر اندام منتهی می‌شوند و جدا از دردهای اسپاسمی هستند.

متخصص ارتوپدی افزود: دسته دیگر دردها مربوط به خود استخوان و مفصل است که می‌تواند به علت خستگی یا غلتیدن عضو به وجود آید که معمولاً علائمی ندارد و با استراحت، خوردن مسکن،‌ کشش ملایم و گرم کردن برطرف می‌شود.

اگر این دردهای استخوانی و مفصلی با گرمی، قرمزی و درد شدید همراه باشند، باید با پزشک متخصص مشورت کرد.