حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

حتی یک دقیقه ورزش شدید در طول روز باعث کاهش وزن می‌شود!

در زنان انجام هر دقیقه ورزش شدید 7% شاخص جرم بدن را کاهش می‌دهد، در واقع هر دقیقه ورزش شدید 41% پوند کالری می‌سوزاند.

طبق تحقیقاتی که به تازگی منتشر شده است هر دقیقه ورزش و فعالیت شدید فیزیکی می‌تواند در کنترل وزن و مقابله با اضافه وزن موثر باشد. محققان دانشگاه یوتا دریافتند که فعالیت کم اما شدید که قلب و شش‌ها را درگیر کند بر جلوگیری از اضافه وزن تاثیر می‌گذارد. الگوهای ورزشی نشان می‌دهند که بزرگسالان باید حداقل 150 دقیقه ورزش متعادل تا شدید را در دوره‌های 8 تا 10 دقیقه‌ای در هر هفته انجام دهند. شدت ورزش باید به قدری باشد که فردی که با سرعت 3 مایل در ساعت در حال حرکت است حداقل شتاب 2/020 داشته باشد.

هبسی فان یکی از محققان دانشگاه یوتا می‌گوید: «ما دریافتیم که برای جلوگیری از اضافه وزن، شدت ورزش مهم‌تر از طول مدت آن است. حتی ورزش کوتاه اگر شدید باشد می‌تواند در کم کردن وزن و بالا بردن سلامتی موثر باشد».

این یافته‌ها مهم هستند؛ زیرا کمتر از 5% بزرگسالان در آمریکا به اندازه‌ی کافی ورزش می‌کنند. آن‌چه محققان متوجه شدند این است که ورزش شدید با کم شدن چاقی مفرط در ارتباط است حتی اگر این ورزش کمتر از 10 دقیقه طول بکشد.

در نتیجه حتی بالا رفتن از پله‌ها، پیاده‌روی تا محل کار یا مغازه می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی بگذارد. این نتایج می‌تواند برای زنان مفید باشد؛ زیرا آنها اغلب کمتر از مردان فعالیت می‌کنند. به طور کلی زنان و مردان مورد بررسی 15 دقیقه ورزش را در دوره‌های 8 تا 10 دقیقه‌ای انجام نمی‌دادند اما اگر فعالیت شدید آنها را در طول روز محاسبه کنیم مردان به طور متوسط حدود 246 دقیقه در هفته فعالیت شدید دارند اما در زنان این فعالیت 144 دقیقه است. این در حالی است که هر دقیقه فعالیت شدید می‌تواند برای سلامتی مفید باشد.

 تحقیقات بر روی 2202 زن و 2309 مرد انجام شد. سن این افراد بین 18 تا 64 سال بود که میزان فعالیت آنها در 4 گروه تقسیم‌بندی شد:

 1- ورزش شدید و طولانی‌مدت (بیش از 10 دقیقه)

2- ورزش شدید کوتاه مدت (کمتر از 10 دقیقه)

3- ورزش آرام بلندمدت

4- ورزش آرام کوتاه مدت

محققان شاخص جرم بدن، چربی و قد و وزن این افراد را بررسی کردند. اگر شاخص جرم بدن بین 18/5 تا 24/9 باشد وزن مناسب است، شاخص بین 25 تا 29/9 اضافه وزن و بالا 30 چاقی مفرط محسوب می‌شود.

انجام چند دقیقه فعالیت شدید بیشتر در طول روز احتمال چاقی مفرط را در زنان 5% و در مردان 2% کاهش می‌دهد.

 در زنان انجام هر دقیقه ورزش شدید 7% شاخص جرم بدن را کاهش می‌دهد، در واقع هر دقیقه ورزش شدید 41% پوند کالری می‌سوزاند.

بنابراین کسی که قد او به طور متوسط 1/67 متر است می‌تواند با افزودن یک دقیقه ورزش شدید فعالیت روزانه‌اش حدود 1/4 کیلو وزن کم کند.

 طی گفته‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ورزش با شدت متعادل، فعالیتی است که شما با آن ضربان قلب را افزایش می‌دهید و عرق می‌کنید. یکی از راه‌های برای فهمیدن شدت این فعالیت این است که در این حالت می‌توانید حرف بزنید اما نمی‌توانید آواز بخوانید.

در حالی که ورزش بسیار شدید باشد نمی‌توان حرف زد، در این حالت شما سریع و عمیق نفس می‌کشید.