حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

برای فعالیت‌های فضای مجازی، حد مشخص کنید

هشدار به زوجین در مورد راهزن زمان/ برای فعالیت‌های فضای مجازی، حد مشخص کنید

دیبا مبین، روانشناس بالینی و زوج درمانگر درباره ضرورت توجه زوجین به قراردادن حد و حدود برای استفاده از فضای مجازی اظهار داشت: همواره زمان و کیفیت در کنار هم بودن، موضوع مهمی در روابط بین فردی محسوب می‌شود به همین دلیل زوجین باید توجه داشته باشند که پیوسته باید برای در کنار هم بودن احترام قائل باشند و این مسأله را در طول زندگی زناشویی خود جدی بگیرند، درحالی که طی چند سال اخیر فضای مجازی راهزن زمان و انرژی خانواده‌ها شده است.

بالا بردن کیفیت زمان در کنار یکدیگر یک مهارت است که هر دو طرف باید آن را بیاموزند چراکه اغلب تنش‌ها و اصطکاک زن و شوهر نتیجه نداشتن مهارت ارتقاء کیفیت زمان است، به عبارت دیگر وقتی زوجین بتوانند برای زمان‌های مشترک خود برنامه داشته باشند و از خواسته‌های هم غافل نشوند بخشی از مسیر عشق ورزی را طی کرده‌اند. درواقع اختلافات ازجایی آغاز می‌شود که یکی از طرفین تصور می‌کند که طرف مقابل او را نادیده و به خواسته‌هایش بی‌توجه است.

وی با تأکید براینکه برای فعالیت‌های فضای مجازی باید حد و حدود مشخص کرد، افزود: فضای مجازی راهزن زیبارویی است که هر لحظه از زمان کاربر را می‌دزدد. به همین دلیل افراد به‌خصوص زوجین جوان باید برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی چارچوب زمانی مشخصی داشته باشند تا کیفیت زمان درکنارهم بودن را از دست ندهند.

این مشاور خانواده ادامه داد: بسیاری از تنش‌های زوجین به دلیل پایین بودن کیفیت زمان مشترک است وقتی زمان دونفره و یا چندنفره خانواده بی‌هدف طی شود قطعا پس از مدتی مشاجرات شروع می‌شود برهمین اساس توصیه می‌شود برای زمان‌های مشترک برنامه‌های مشترک تدارک دیده شود.

باید به این نکته توجه داشت که مهارت بالا بردن کیفیت زمان مشترک زوجین به معنای تمایل یکی از طرفین برای تغییر رفتار دیگری نیست. تمایل برای تغییر رفتار و برخی از ویژگی‌ها در زوجین، احتمال جدایی را در آنان بالا می‌برد و زوجینی که چنین تمایلی دارند، نمی‌توانند همسرشان را همان طوری که هست بپذیرند. شاید زوجین متوجه نیستند که بعضی از ویژگی‌ها اساسا تغییرناپذیر هستند و می‌توان گفت که افراد قادر به تغییر دادن یکدیگر نیستند.

گاهی موضوع اختلافات میان زوجین، عمیق نیست و علت آن تنها نبود مهارت‌های کافی در گفت‌وگو و تبادل نظر با یکدیگر است. یکی از مهارت‌های بالابردن کیفیت زمان مشترک زوجین تغییر ادبیات در هنگام گفت‌وگو است؛ در گفت‌وگو نباید به گونه‌ای صحبت کرد که دفاع همسر را برانگیزد و این تازه شروع یک راه است.