حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

مادران «شیرده» می‌توانند روزه بگیرند؟

مادران «شیرده» می‌توانند روزه بگیرند؟

 

سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه درباره اینکه «آیا مادران شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟»،ابراز داشت: علی‌رغم اهمیت شیر مادر برای شیرخواران؛ به ویژه شش ماه اول زندگی، بسیاری از مادرانی که کودکان خود را شیر می‌دهند و در ماه رمضان روزه می‌گیرند، به علت نگرانی از این امر که روزه‌داری آنان منجر به کاهش حجم شیر یا کمبود مواد مغذی موجود در شیر شود، در هنگام روزه‌داری تعداد دفعات شیردهی به کودکان را کم کرده و یا از غذای کمکی برای او استفاده می‌کنند.

 

وی ادامه داد: روزه‌داری زنان شیرده در صورت رعایت برنامه غذایی مناسب در رشد کودک اختلالی ایجاد نمی‌کند؛البته مادران در شش ماهه اول شیردهی نباید روزه بگیرند؛ زیرا کودک وابسته به شیر مادر است و گرسنگی طولانی‌مدت مادر در رشد کودک اختلال ایجاد می‌کند.

 

این متخصص تغذیه بیان داشت: غذای مادران شیرده باید از پروتئین، کلسیم، آهن و انواع ویتامین‌ها باشد که در غیر این صورت رشد کودک و سلامت مادر به خطر می‌افتد.  در صورتی که روزه‌داری موجب کاهش شیرآنان شود نباید روزه بگیرند. به مادران شیرده که پس از شش ماهگی فرزندشان روزه می‌گیرند توصیه می‌شود هنگام افطار و سحر از مواد غذایی سرشار از آهن، گوشت،  کلسیم و لبنیات مصرف کنند.

 

صفوی متذکر شد: البته مادران شیرده باید توجه کنند که کاهش وعده‌های غذایی طی روزه‌داری موجب کاهش حجم شیر می‌شود که متعاقب آن، شیر مورد نیاز نوزاد تأمین نمی‌شود؛ بنابراین روزه‌داری برای مادری که کودکش کاملاً متکی به شیر مادر است، توصیه نمی‌شود.

 

وی اضافه کرد: به همین علت متخصصان توصیه می‌کنند زنان در شش ماه اول شیردهی نباید روزه بگیرند؛ چراکه کودک وابسته به شیر مادر است و گرسنگی طولانی مادر شیرده در رشد کودک اختلال ایجاد می‌کند. زنان شیرده می‌توانند پس از شش ماهگی کودک و زمانی که کودک از تغذیه کمکی استفاده می‌کند، روزه بگیرند.

 

این متخصص تغذیه تصریح کرد: مادران باید در هنگام سحر از شیر و مایعات استفاده کنند؛ چراکه کمبود مایعات سبب کاهش حجم شیر می‌شود؛ علاوه بر این از انجام فعالیت‌های سنگین هم باید اجتناب کنند؛ البته این افراد باید بدانند که خود فرد بیش از هرکس دیگری حتی پزشک، می‌تواند ارزیابی کند که روزه برای وی و کودکش مضر است یا نه؟