حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

زنگ خطر سلامت دهان و دندان چیست؟

زنگ خطر سلامت دهان و دندان چیست؟

 

رئیس نوزدهمین کنگره انجمن علمی پریودنتولوژی ایران گفت: حدود ۹۰ درصد بیماری‌های لثه با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ارتباط نزدیک دارد.

زنگ خطر سلامت دهان و دندان چیست؟

حسن سمیاری رئیس نوزدهمین کنگره انجمن علمی پریودنتولوژی ایران با بیان اینکه از هر ۱۰ دندانی که کشیده می‌شود ۹ دندان به دلیل بیماری‌های لثه یا در اصطلاح پریودونتال از دست می‌رود افزود: حدود ۹۰ درصد بیماری‌های لثه به  رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مربوط است.

وی با تاکید بر اینکه جرم گیری دندان یکی از ساده‌ترین و در دسترس ترین شیوه‌ها در پیشگیری از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان‌ها محسوب می‌شود افزود: افزایش تخصیص بودجه و خدمات بیمه‌ای و دولتی برای اقدامات پیشگیرانه و معاینات اولیه دهان و دندان میتواند از بروز بسیاری از مشکلات و هزینه ها جلوگیری کند.

 

این جراح لثه و ایمپلنت به ترس مردم از جرمگیری اشاره کرد و گفت: در گذشته جرم گیری دندان ها با قلم‌های تیز و روش‌های تهاجمی انجام  میگرفت که این نوع جرم‌گیری موجب آسیب به سطح مینا و ریشه دندان و حساس شدن آن می‌شد ولی سال‌هاست که این تکنیک متحول شده بگونه‌ای که با استفاده از ابزارهای پیشرفته (موسوم به کویترون) و امواج لرزشی اکنون جرم گیری در مطب‌های دندانپزشکی به سادگی انجام می‌شود.

 

سمیاری گفت: به طور معمول در افراد دچار مشکلات  لثه، دندانپزشکان د هر ۳ تا ۶ ماه یکبار نسبت به معاینه ودرصورت صلاحدید به جرم گیری دندان اقدام میکنند ولی افراد با بهداشت فردی مناسب در اغلب موارد نیازی به جرم گیری نخواهند داشت.

 

مدرس دانشکده دندانپزشکی شاهد افزود: اگر از مسواک و نخ دندان بطور اصولی استفاده شود نیازی به جرم گیری نخواهد بود ولی گاهی اوقات حتی در اطفال نیز جرم گیری بعد از معاینه توصیه می‌شود.

 

سمیاری با تاکید بر اینکه اولین علامت بیماری لثه، خونریزی است گفت: به محض اینکه لثه ملتهب تحریک شود خونریزی رخ میدهد و این علامت گاهی موجب میشود تا فرد بیمار به دلیل باورهای ناصحیح و یا ترس از افزایش خونریزی از ادامه مسواک زدن و بهداشت دندان‌ها امتناع کرده که متاسفانه موجب تشدید عارضه می‌شود.

خونریزی لثه حین مسواک زدن مهمترین علامت التهاب و بیماری لثه است که اگر با بهداشت و جرم گیری کنترل شود در مراحل اولیه برطرف خواهد شد.

افراد در صورت مشاهده خونریزی لثه باید محل مورد نظر را که مملو از پلاک‌های میکروبی و غیر قابل دید است مورد توجه بیشتری از نظر مسواک ، نخ دندان ، دهانشویه قرار دهند تا ظرف مدت تقریبی دو هفته التهاب و خونریزی برطرف شود.

عضو هیأت مدیره انجمن پریودونتولوژی ایران در ادامه گفت: بهترین راه جایگزینی دندان‌های از دست رفته کاشت ایمپلنت است چون استفاده از روش‌های قدیمی مانند دست دندان و پروتزهای ثابت و متحرک موجب تجمع پلاک‌های میکروبی در حفره دهان می‌شود و حتی روش‌هایی مانند بریج به دلیل تراش دندان های سالم مجاور نیز نسبت به ایمپلنت از جایگاه ضعیف‌تری برخوردار است.

 

وی با بیان اینکه از سال ۱۹۵۰ که دکتر برنمارک ارتوپد سوئدی کاشت ایمپلنت را مطرح کرد، این تکنیک و ابزارهای آن پیوسته در حال گسترش و تحول کیفی و کمی شده است تصریح کرد: امروزه انواع ایمپلنت و شیوه های انجام آن به گونه ای پیشرفت کرده که نتایج ماندگار و بهتری دارد ولی باید دانست که ایمپلنت‌های دندان هم نیازمند رعایت بهداشت خاص‌اند تا از بروز مشکلات و بیماریهای لثه و شکست درمان جلوگیری شود.

 

سمیاری افزود: تحلیل استخوان فک نیز گاهی موجب میشود تنها راهکار کمک به افراد فاقد دندان ، صرفا بهره گیری از ایمپلنت باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ترس از جرمگیری و مسواک نزدن محل خونریزی لثه از باورهای غلط ناشی از ناآگاهی و بی اطلاعی است افزود: بیماری های لثه گاهی علامتی ندارد تا افراد عادی قادر به تشخیص آن باشند پس توصیه میشود هر شش ماه یکبار نسبت به معاینات دوره ای نزد دندانپزشک رفته تا با یک درمان ساده یا آموزش صحیح نخ دندان و مسواک اقدام لازم انجام شود.

 

رئیس نوزدهمین کنگره انجمن پریودونتولوژی ایران یاداور شد: کنگره امسال که۱۶تا۱۹ مهرماه۹۸ در سالن همایش هتل المپیک برگزار میشود با حضور بالغ بر دوهزار نفر شرکت کننده، معرفی بیش از چهل سخنران علمی، هفتاد پوستر، بیست کارگاه آموزشی همراه با جراحی زنده و متنوع در کنار المپیاد علمی و تورنومنت دانشجویی همچنین پنل‌های ویژه اخلاق و پزشکی قانونی، شیوه‌های اصولی بهداشت و پیشگیری از بیماریهای لثه، ایمپلنت، یکی از تین المپیاد دستیاری تخصصی و (تورنومنت) دانشجویی در قالب یک مسابقه علمی با محوریت تمامی مباحث علمی مورد تدریس در دانشکده‌های دندانپزشکی اقدامی ارزنده در این کنگره خواهد بود.