حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر

برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت:

شیر مادر می تواند چرخه فقر را بشکند، زیرا طبیعتا یک انسان باهوش در بزرگسالی ریسک کمتری برای فقیر شدن خواهد داشت. 

وی ادامه داد: بهترین و مناسب ترین تغذیه برای یک نوزاد تا دو سالگی تغذیه با شیر مادر است که در شش ماه اول این تغذیه منحصر در شیر مادر می شود و پس از آن تا یک سالگی غذا به عنوان کمک در تغذیه و شیر غذای اصلی است و از یک تا دو سالگی غذا به عنوان تغذیه اصلی و شیر به عنوان تغذیه کمکی خواهد بود. 

برکاتی با اشاره به اهمیت ایجاد امنیت غذایی در طبقات نامتمکن اجتماعی، اظهار داشت: در دنیا وضعیت تغذیه با شیر مادر خوب نیست و فقط 40 درصد شیرخواران از شیر مادر تغذیه می کنند. در حالی که نوزاد در شش ماه اول نوزاد باید شیر مادر بخورد مگر اینکه استثنائاً در 3 تا 5 درصد نوزادان با تجویز پزشک چنین کاری صورت نگیرد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: در جهان فقط 45 درصد مادران تا 24 ماهگی به بچه شیر می دهند. در صورتی که تغذیه با شیر مادر اگر درست انجام شود از سالانه 823 هزار مرگ کودک و 20 هزار مادر در دنیا پیشگیری می کند.

 

وی ادامه داد: عدم تغذیه با شیر مادر با درجه هوش کمتر در کودکان ارتباط دارد. شیر مادر از انواع سوء تغذیه، لاغری، کم وزنی، کوتاه قدی و اضافه وزن و چاقی پیشگیری می کند.

 

برکاتی بیان داشت: تنها یک درصد مادران در دنیا سوء تغذیه دارند و مابقی مادران حتی با عدم تغذیه کامل می توانند حداقل های شیر کودک را تامین کنند. زیرا کیفیت شیر مادر به هیچ عنوان تحت تاثیر تغذیه مادر قرار نمی گیرد، بنابراین مادرانی که تغذیه کامل ندارند هم می توانند شیر کامل به نوزاد بدهند.

 

وی اثرات بلندمدت سلامتی ناشی از تغذیه کودکان با شیر مادر را برشمرد و گفت: پیشگیری از بیماری های قلبی و فشار خون، پیشگیری از ابتلا به سرطان های سینه، تخمدان و دهانه رحم در مادران و پیشگیری از بیماری های عفونی، عفونی تنفسی، عفونت گوش میانی و اسهال در کودکان از جمله اثرات بلندمدت سلامتی ناشی از تغذیه کودکان با شیر مادر به شمار می رود.

 

برکاتی،  هزار روز اول زندگی از لقاح تا 9 ماه بارداری مادر و دو سال پس از تولد را دوران طلایی و کلیدی سلامت کودک دانست و اظهار داشت: این دوران بسیار برای آینده هر انسانی حیاتی است. حداکثر رشد مغزی، عمده یادگیری پایه ای کودک، شخصیت کودک، ارتباط عاطفی کودک و مادر در این دوره اتفاق می افتد.

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بیان داشت: تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی را 10 درصد کاهش می دهد. مرگ در سال اول زندگی کودکانی که شیر مادر می خورند نیز، 21 درصد کاهش می یابد.

 

 برکاتی در پایان تاکید کرد: هر سال تبلیغ می شود که فلان شیر مصنوعی ارتقای کیفیت پیدا کرده و به شیر مادر نزدیک تر شده است که این خود نشان دهنده این است که تبلیغات قبلی نادرست بوده است. بنابراین باید گفت که هیچ شیر مصنوعی نمی تواند جایگزین مناسبی برای شیر مادر باشد.