حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

کودکان و نوجوانان

«قصه خوبان»

 

«قصه خوبان»

انتشارات کتاب جمکران در آستانه عید سعید غدیر «قصه خوبان» با موضوع حدیث شریف کساء را منتشر کرد.

این کتاب داستان نزول جبرئیل و حضور پیامبر در خانه حضرت زهرا(س) و روایت حدیث شریف کسا از زبان همان عبای یمانی است که توسط مجید ملامحمدی نوشته شده است.

«قصه خوبان» ویژه مخاطب کودک و نوجوان تحریر شده و نگین حسن زاده این اثر را تصویرگری کرده است.

کتاب در قطع وزیری و دارای ۲۴ صفحه و از تازه های نشر «کتاب جمکران» است.

برشی از کتاب:

من یک پارچه‌ی پشـــــمی هستم که در سرزمین یـــمن بافته شده‌ام. به من می‌گــــــویند: «کَســـایِ یمـــــانی». عرب‌ها ما را بیشتر برای روپوش و عَبا استفاده می‌کردند. به همیـــن خاطر، من هم ‌عبـا شدم.

من در یک روز آرام، در میان خریداران شهر مدینه، چشم باز کردم؛ مردی مرا از بازار خرید و به یک خانه‌ی کوچک و دوست داشتنی برد. خانه‌ای که سراسر نور و مهربانی بود. حضرت علی(ع) و همسر مهربانش حضرت فاطمه(س)، در آن خانه زندگی می‌کردند و من اهل خانه را به مرور زمان بیشتر شناختم.

مجموعه داستان مصور «مشدی و مینا»

مجموعه داستان مصور «مشدی و مینا» برای کودکان منتشر می‌شود

عادله خلیفی از نویسندگان کشورمان درباره تاتزه‌‌ترین اثر خود اظهار داشت: نگارش کتاب «مشدی و مینا» حدود شش ماه به طول انجامید و پس از آن تحویل حوزه هنری شد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه محوریت کتاب در راستای کمک به یکدیگر است که برای گروه سنی کودک نوشته شده ابراز داشت: موضوع کتاب درباره کمک کردن به دستفروشی است که در خیابان زیر باران مانده و پسر بچه‌ای او و مرغ مینا را به خانه خود می‌برد.

 

خلیفی با تاکید بر اینکه کتاب به همراه تصویر برای گروه سنی «ب و ج» نوشته شده خاطر نشان کرد: مشتی مقابل مغازه‌ای بساط خود را روزانه پهن می‌کرد که صاحبش مرغ مینا داشت، وقتی صاحب مغازه به سفر می‌رود این مرغ مینا را نزد مشدی می‌گذارد و... ادامه ماجرا روایت می‌شود.

 

گفتنی است، از کجا معلوم، وقتی خال خالی و راه‌راه زبانشان به هم گره خورد، این رد پای جیب، سرزمین بوق، ماهیگیر زبل، داستان چراغ مطالعه و... از جمله آثاری است که تاکنون از خلیفی روانه بازار کتاب شده است.

«نبرد قبیله‌ها»

«نبرد قبیله‌ها» خواندنی شد/ کتابی که ارزش دفاع را متذکر می‌شود

کتاب «نبرد قبیله‌ها» داستانی برای کودکان و نوجوانان ایران زمین به قلم زینب مهاجری روانه بازار کتاب شد.

این داستان با اشاره به آنچه بر خانواده شهیدان و جانسپاران در راه میهن می‌گذرد، ارزش کار مدافعان حریم وطن را یادآوری می‌کند تا قهرمانان ملی میهن‌مان را پاس بداریم، آنان که شعار جانم فدای ایران را در عمل به اجرا گذاشتند.

همچنین در این کتاب به  چرایی پناه بردن بچه‌ها به بازی‌های موبایلی برای گذران وقت و نقش خانواده‌ها در این موضوع در قالب قصه پرداخته شده است.

کتابی  که با ویژگی روان بودن قلم و مختصر بودن حجم کتاب، به سادگی برای کم حوصله‌ترین بچه‌های نسل کنونی قابل خواندن است و مطالعه آن برای بزرگترها نیز خالی از لطف نیست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانید: «داستان ما از یک ظهر پاییزی شروع می‌شه.

نه . . . نه . . . اشتباه گفتم!

قصه ما، از چند هزار سال پیش شروع می‌شه؛ که یک عده آدم به ذهن‌شون رسید، تیر و کمون و قلاب سنگ درست کنند تا یک عده آدم دیگه را که فکر می‌کردند جای اینها را برای زندگی تنگ کردند با این تیر و ترکش‌ها از بین ببرند و از سر راه بردارند تا زندگی بهتری داشته باشند!

غافل از اینکه اون آدم‌ها هم، دقیقا همین فکر را در سر داشتند و در نتیجه سال‌های سال، زندگی‌شون به ساختن اسلحه و جنگ و داغون کردن هم گذشت و اصلا وقت نکردند، زندگی راحت‌تری را که می‌خواستند، تجربه کنند.»

کتاب «نبرد قبیله‌ها» نوشته زینب مهاجری، در 96 صفحه از سوی انتشارات نیکادل منتشر شده است.

زینب مهاجری نویسنده کتاب، پژوهشگر و نویسنده در علوم دینی و اجتماعی است که از جمله آثار او می‌توان به کتاب‌های «نامه‌های امام صادق علیه السلام به شیعیان» و «ساکنان ایران 1414 در زمینه تربیت فرزند» و کتاب «همراه با فاطمه (س)» اشاره کرد.

مجموعه «رساله مصور کودکان»

مجموعه «رساله مصور کودکان»

این مجموعه به صورت مجزا، یک جلد برای پسران و یک جلد برای دختران در قطع جیبی به چاپ رسیده است

   مجموعه «رساله مصور کودکان» گامی است در راه تحوّل آموزش دین با هدف آسان سازی یادگیری و عمل به احکام که به شیوه ای نو، همراه با تصاویر آموزشی و کمک آموزشی، جداول و نمودارهای کاربردی با زبانی شیوا و روان به بیان احکام مورد نیاز کودکان و نوجوانان پرداخته است.

 

روش‌های مؤثر در جذب فرزندان به نماز:

۱٫ الگو

از جمله روش‌های مطرح و اثرگذار در روانشناسی رشد، روش الگوپذیری است، اگر پدر، مادر و مربیان، خود به دستورهای دینی عمل کنند، فرزند نیز تقلید کرده و عمل خواهد کرد.

۲٫ فضاسازی معنوی

فرزندی که در خانواده‌ای لبریز از یاد و محبّت خدا به دنیا می‌آید، راحت‌تر و آسان‌تر دستورهای اسلام را انجام می‌دهد، چراکه از همان آغاز تولّد در گوشش اذان و اقامه می‌گویند و نهاد او با دستورات الهی آشنا می‌شود.

۳٫ آموزش احکام به کودک

همان‌گونه که پدر و مادر در تأمین نیازهای مادی فرزند مسؤولیت دارند، در قبال نیازهای معنوی او نیز موظفند.

 

 

۴٫ حضور در مسجد

حضور در مسجد از عوامل مؤثر در تربیت است با حضور در مسجد فرزند ما بارها با صحنه‌ی اقامه‌ی نماز و آماده شدن برای آن مواجه می‌شود، به خصوص یافتن دوستان هم سن و سالِ مسجدی باعث تقویت روحیه‌ی نمازگزاریِ وی می‌شود.

۵٫ تشویق

اگر نمازِ فرزند همراه با پاداش باشد، تداوم و تقویت آن بیشتر است.

۶٫ جشن تکلیف

جشن تکلیف می‏تواند خاطرۀ خوشایندی از نماز در ذهن فرزند ایجاد کند.

روشن است که آسایش، آرامش و سعادت حقیقی هر انسان در سایه‌ی پیروی از راه و رسمی است که خدای متعال به وسیله‌ی پیامبر اسلام(ص) برای انسان‌ها ترسیم کرده و پیشوایان معصوم(ع) و علمای بزرگ در طول سالیانی دراز با زحمت فراوان آن را حفظ کرده و به دست ما رسانده‌اند.

آن چه پیش روی شماست آشنایی مختصری با بخشی از احکام نورانی دین مقدّس اسلام است که از کتاب «رساله‌ی مصوّر» تهیه و سعی شده با بیانی ساده و متناسب با سن دانش‌آموزان دوره ابتدایی نگاشته شود، امّا بی‌نیاز از یاری والدین محترم در آموزش و تفهیم به فرزندان نمی‌باشد.

این مجموعه مطابق با استانداردهای آموزشی است که در کلاس‌های مقطع ابتدایی، معلمان می‌توانند به خوبی آن را تدریس کنند.

احکام موجود در این مجموعه با در نظر گرفتن سن دانش‌آموزانِ ابتدایی و با بیانی ساده ارائه شده است تا بتوانند به آسانی احکام را دریافت کنند.

موضوعات این کتاب: وضو، نماز و مسجد.

مطابق با فتاوای مشترک مراجع تقلید

«وقتی امام آمد»

«وقتی امام آمد»

این کتاب با تصویر سازی‌های ویژه کودکان حاوی مجموعه اشعاری است از زبان اشیاء مختلف که در انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند. در «وقتی امام آمد» هر یک از این نمادها روزهای انقلاب را به زبان ساده و کودکانه برای بچه‌ها روایت می‌کنند.

دوربین، ماشین امام که ایشان را به بهشت زهرا برد، هواپیمای امام که ایشان را به ایران آورد، میدان آزادی و مجسمۀ شکسته‌شدۀ شاه، گل لاله و کیک تولد انقلاب، همگی اشیائی هستند که از آن روزها می‌گویند.

 

در تصویر سازی کتاب «وقتی امام آمد» از رنگ‌های شاد و زنده استفاده شده است که به تقویت قدرت تخیل کودکان کمک می‌کنند.

 

این کتاب در مجموعۀ آموزشی و حسینیه کودک شهیدچمران و زیر نظر کارشناسان این مجموعه تولید شده است. اسماعیل اله‌وردی شاعر کتاب است و تصویرگری آن را سحر رحیمی و سیدمحمدرضاموسوی انجام داده‌اند.

 

هدف از چاپ این کتاب، آشناکردن بچه‌ها به زبان خودشان با انقلاب و ایجاد هویت ملی در آنهاست. این اشعار از زبان اشیاء روایت شده؛ چراکه جان‌بخشی به اشیاء برای بچه‌ها بسیار جذاب است.

 

مخاطب این کتاب کودکان سه سال به بالا هستند و قیمت کتاب 6000 تومان است.