حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

کودکان و نوجوانان

«نبرد قبیله‌ها»

«نبرد قبیله‌ها» خواندنی شد/ کتابی که ارزش دفاع را متذکر می‌شود

کتاب «نبرد قبیله‌ها» داستانی برای کودکان و نوجوانان ایران زمین به قلم زینب مهاجری روانه بازار کتاب شد.

این داستان با اشاره به آنچه بر خانواده شهیدان و جانسپاران در راه میهن می‌گذرد، ارزش کار مدافعان حریم وطن را یادآوری می‌کند تا قهرمانان ملی میهن‌مان را پاس بداریم، آنان که شعار جانم فدای ایران را در عمل به اجرا گذاشتند.

همچنین در این کتاب به  چرایی پناه بردن بچه‌ها به بازی‌های موبایلی برای گذران وقت و نقش خانواده‌ها در این موضوع در قالب قصه پرداخته شده است.

کتابی  که با ویژگی روان بودن قلم و مختصر بودن حجم کتاب، به سادگی برای کم حوصله‌ترین بچه‌های نسل کنونی قابل خواندن است و مطالعه آن برای بزرگترها نیز خالی از لطف نیست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانید: «داستان ما از یک ظهر پاییزی شروع می‌شه.

نه . . . نه . . . اشتباه گفتم!

قصه ما، از چند هزار سال پیش شروع می‌شه؛ که یک عده آدم به ذهن‌شون رسید، تیر و کمون و قلاب سنگ درست کنند تا یک عده آدم دیگه را که فکر می‌کردند جای اینها را برای زندگی تنگ کردند با این تیر و ترکش‌ها از بین ببرند و از سر راه بردارند تا زندگی بهتری داشته باشند!

غافل از اینکه اون آدم‌ها هم، دقیقا همین فکر را در سر داشتند و در نتیجه سال‌های سال، زندگی‌شون به ساختن اسلحه و جنگ و داغون کردن هم گذشت و اصلا وقت نکردند، زندگی راحت‌تری را که می‌خواستند، تجربه کنند.»

کتاب «نبرد قبیله‌ها» نوشته زینب مهاجری، در 96 صفحه از سوی انتشارات نیکادل منتشر شده است.

زینب مهاجری نویسنده کتاب، پژوهشگر و نویسنده در علوم دینی و اجتماعی است که از جمله آثار او می‌توان به کتاب‌های «نامه‌های امام صادق علیه السلام به شیعیان» و «ساکنان ایران 1414 در زمینه تربیت فرزند» و کتاب «همراه با فاطمه (س)» اشاره کرد.

«وقتی امام آمد»

«وقتی امام آمد»

این کتاب با تصویر سازی‌های ویژه کودکان حاوی مجموعه اشعاری است از زبان اشیاء مختلف که در انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند. در «وقتی امام آمد» هر یک از این نمادها روزهای انقلاب را به زبان ساده و کودکانه برای بچه‌ها روایت می‌کنند.

دوربین، ماشین امام که ایشان را به بهشت زهرا برد، هواپیمای امام که ایشان را به ایران آورد، میدان آزادی و مجسمۀ شکسته‌شدۀ شاه، گل لاله و کیک تولد انقلاب، همگی اشیائی هستند که از آن روزها می‌گویند.

 

در تصویر سازی کتاب «وقتی امام آمد» از رنگ‌های شاد و زنده استفاده شده است که به تقویت قدرت تخیل کودکان کمک می‌کنند.

 

این کتاب در مجموعۀ آموزشی و حسینیه کودک شهیدچمران و زیر نظر کارشناسان این مجموعه تولید شده است. اسماعیل اله‌وردی شاعر کتاب است و تصویرگری آن را سحر رحیمی و سیدمحمدرضاموسوی انجام داده‌اند.

 

هدف از چاپ این کتاب، آشناکردن بچه‌ها به زبان خودشان با انقلاب و ایجاد هویت ملی در آنهاست. این اشعار از زبان اشیاء روایت شده؛ چراکه جان‌بخشی به اشیاء برای بچه‌ها بسیار جذاب است.

 

مخاطب این کتاب کودکان سه سال به بالا هستند و قیمت کتاب 6000 تومان است.

نمایشنامه‌های مدرسه

نمایشنامه‌های مدرسه برای «دومی‌ها» و «ششمی‌ها» منتشر شد

دو جلد از «مجموعه نمایشنامه‌های مدرسه» ویژه دانش‌آموزان ابتدایی به قلم مسلم قاسمی از سوی انتشارات مدرسه منتشر شد.

مجموعه «نمایشنامه‌های مدرسه» به منظور اجرا در مدارس و دیگر مراکز هنری و آموزشی تهیه و تدوین شده است. کتاب «دومی‌ها» و «ششمی‌ها» دو جلد از این مجموعه هستند، که برای مخاطبان منتشر شده است.

مضامین انتخاب شده در قالب نمایشنامه با سبکی جددی عرضه شده، تا دانش‌آموزان در یک کارگروهی و تیمی بتوانند خلاقیت‌های نهفته در خود را شکوفا شازند. این نمایشنامه‌های علاوه بر ایجاد حس لذت در دانش‌آموزان به جهت خلق اثری نمایشی، پلی برای انتقال مفاهیم درسی و مضامین آموزشی نهفته در مطالب درسی به دانش‌اموزان است.

نمایشنامه‌ها برگرفته از مضامین کتاب‌های درسی پایه‌های مختلف مقاطع ابتدایی است که هر عنوان از این نمایشنامه‌ها با عنوان پایه تحصیلی و براساس مطالعه کامل کتاب‌های درسی به‌خصوص کتاب‌های فارسی بوده است.

کتاب‌های «دومی‌ها» در 111 صفحه با قیمت 15هزار تومان و «ششمی‌ها» در 120 صفحه با قیمت 11هزار تومان که شمارگان هر دو کتاب هزار نسخه است به قلم مسلم قاسمی توسط انتشارات مدرسه روانه بازار کتاب شده است.

«بچه‌های فرات»

«بچه‌های فرات»

رمان «بچه‌های فرات» اثر لیلا قربانی با نگاهی به واقعه کربلا در سال 61 هجری از سوی انتشارت کتاب جمکران برای نوجوانان منتشر شد.

قربانی در این داستان به چند نوجوان می‌پردازد که روزگار خود را با سرگرمی‌ها و ماجراجویی‌های نوجوانانه می‌گذرانند، در روزهایی که خبر سفر امام حسین(ع) و یارانش به کوفه منتشر شده است، مقابل دوراهی مهمی قرار می‌گیرند. سرانجام با پشت سر گذاشتن ماجراهایی، هر کدام راه خودشان را در مقابله سپاه یزید با کاروان امام حسین علیه‌السلام انتخاب می‌کنند.

در بخشی از این داستان می‌خوانیم: «امروز یک مهمان از دارالحکومه کوفه داشتیم. پیامی از عبیدالله برایمان آورده بود. پچ پچ و همهمه شروع شد. این را همه می‌دانستند. با اشاره‌های پدر سعد ساکت شدند.

حسین‌بن‌علی با امیرالمؤمنین یزید بیعت نکرده و به سوی کوفه در حرکت است. گوش‌های همه، به خصوص حبیب و علی تیزتر شد.

عبیدالله، مسلم فرستاده او را کشته و هانی بن عروه را با اینکه بزرگ قبیله مذحج بود، به جرم پناه دادن به مسلم دار زده است. حالا هم هر کسی به دنبال کوچک‌ترین کمکی به حسین بن علی باشد، دستگیر می‌کند. بدانید تمام راه‌های اطراف کوفه را سرباز گذاشته‌اند. عبیدالله به همه قبایل، روستاها و شهرهای اطراف، پیک فرستاده و هشدار داده که اگر کسی از آنها در فکر یاری حسین‌بن‌علی باشد، آن قبیله را به شدت مجازات خواهد کرد.

خیلی‌ها ترسیده بودند، بعضی‌ها با هم صحبت می‌کردند، بعضی هم مثل حبیب به فکر فرو رفته بودند و علی زیرچشمی پدرش را نگاه می‌کرد. می‌دانم که حفظ روستا و قبیله برای تک تک ما اولویت دارد. ما با خون دل، کار و تلاش، این زندگی را برپا کرده‌ایم. پس هر کدام از شما باید مسئول رفتار خودش و افراد اطرافش باشد.»

 

انتشارات کتاب جمکران، کتاب «بچه‌های فرات» را درقالب 140 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه در قطع پالتویی به قیمت 7000 تومان منتشر کرده است.

«تن‌تن و سندباد»

«تن‌تن و سندباد»

رمان «تن‌تن و سندباد» به قلم محمدمیرکیانی خواننده را وارد یک دنیای فانتزی می‌کند و او را وارد سرزمین شخصیت‌های قصه‌ها می‌کند. شخصیت‌هایی که محال است کسی با آنها خاطره نداشته باشد. جذابیت این رمان آنجا است که نویسنده، شخصیت‌های غربی و شرقی را با هم رو در رو کرده است. شخصیت‌هایی که تا پیش از این هرکدام دارای یک شخصیت مستقل بودند حالا در این رمان کنار هم قرار گرفتند و توانایی‌های خود را به رخ خواننده کشیده‌اند.

این کتاب سال گذشته با تقریظ رهبر انقلاب به صورت مجدد بر سر زبان‌ها افتاد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این یادداشت که در آبان ماه 1373 به نگارش درآمده مرقوم داشته‌اند:

«بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

من هم همین قصّه را همیشه تعریف می‌کردم! حیف که خیلی‌ها آن را باور نداشتند. حالا خوب شد، شاهد از غیب رسید! راوی این حکایت که خود همه چیز را به چشم خود دیده، حکایت تن تن و سندباد را چاپ کرده است. حالا دیگر کار من آسان شد! همین بس است که نسخه‌ی این کتاب را به همه‌ی بچه‌ها بدهم.»

نویسنده در این کتاب فضایی هیجان‌انگیز را رقم زده و خواننده را ترغیب می‌کند تا سر از کار شخصیت‌ها و اتفاقاتی که در انتظارشان است در بیاورد. کشتی «تن‌تن» و یارانش در یکی از سرزمین‌های مشرق زمین پهلو می‌گیرد تا به سرزمین قصه‌های آنها پا بگذارند که با کشتی «سندباد» روبرو می‌شوند و این رویارویی زمینه ساز اتفاقات بعدی داستان می‌شود. روبرو شدن قهرمان‌های قصه‌ها که هرکدام برآمده از یک فرهنگ هستند جذابیت‌های بصری و متنی بسیاری را خلق کرده که نه تنها خواننده نوجوان بلکه مخاطب بزرگسال را نیز به دنبال خود می‌کشد.

چاپ بیست و نهم کتاب «تن‌تن و سندباد» اثر محمد میرکیانی در 4 هزار  و 400 نسخه بدون تغییر در بهای کتاب با قیمت 10 هزار تومان توسط نشر قدیانی روانه بازار کتاب شد.