حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

کودکان و نوجوانان

«وقتی امام آمد»

«وقتی امام آمد»

این کتاب با تصویر سازی‌های ویژه کودکان حاوی مجموعه اشعاری است از زبان اشیاء مختلف که در انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند. در «وقتی امام آمد» هر یک از این نمادها روزهای انقلاب را به زبان ساده و کودکانه برای بچه‌ها روایت می‌کنند.

دوربین، ماشین امام که ایشان را به بهشت زهرا برد، هواپیمای امام که ایشان را به ایران آورد، میدان آزادی و مجسمۀ شکسته‌شدۀ شاه، گل لاله و کیک تولد انقلاب، همگی اشیائی هستند که از آن روزها می‌گویند.

 

در تصویر سازی کتاب «وقتی امام آمد» از رنگ‌های شاد و زنده استفاده شده است که به تقویت قدرت تخیل کودکان کمک می‌کنند.

 

این کتاب در مجموعۀ آموزشی و حسینیه کودک شهیدچمران و زیر نظر کارشناسان این مجموعه تولید شده است. اسماعیل اله‌وردی شاعر کتاب است و تصویرگری آن را سحر رحیمی و سیدمحمدرضاموسوی انجام داده‌اند.

 

هدف از چاپ این کتاب، آشناکردن بچه‌ها به زبان خودشان با انقلاب و ایجاد هویت ملی در آنهاست. این اشعار از زبان اشیاء روایت شده؛ چراکه جان‌بخشی به اشیاء برای بچه‌ها بسیار جذاب است.

 

مخاطب این کتاب کودکان سه سال به بالا هستند و قیمت کتاب 6000 تومان است.

«بچه‌های فرات»

«بچه‌های فرات»

رمان «بچه‌های فرات» اثر لیلا قربانی با نگاهی به واقعه کربلا در سال 61 هجری از سوی انتشارت کتاب جمکران برای نوجوانان منتشر شد.

قربانی در این داستان به چند نوجوان می‌پردازد که روزگار خود را با سرگرمی‌ها و ماجراجویی‌های نوجوانانه می‌گذرانند، در روزهایی که خبر سفر امام حسین(ع) و یارانش به کوفه منتشر شده است، مقابل دوراهی مهمی قرار می‌گیرند. سرانجام با پشت سر گذاشتن ماجراهایی، هر کدام راه خودشان را در مقابله سپاه یزید با کاروان امام حسین علیه‌السلام انتخاب می‌کنند.

در بخشی از این داستان می‌خوانیم: «امروز یک مهمان از دارالحکومه کوفه داشتیم. پیامی از عبیدالله برایمان آورده بود. پچ پچ و همهمه شروع شد. این را همه می‌دانستند. با اشاره‌های پدر سعد ساکت شدند.

حسین‌بن‌علی با امیرالمؤمنین یزید بیعت نکرده و به سوی کوفه در حرکت است. گوش‌های همه، به خصوص حبیب و علی تیزتر شد.

عبیدالله، مسلم فرستاده او را کشته و هانی بن عروه را با اینکه بزرگ قبیله مذحج بود، به جرم پناه دادن به مسلم دار زده است. حالا هم هر کسی به دنبال کوچک‌ترین کمکی به حسین بن علی باشد، دستگیر می‌کند. بدانید تمام راه‌های اطراف کوفه را سرباز گذاشته‌اند. عبیدالله به همه قبایل، روستاها و شهرهای اطراف، پیک فرستاده و هشدار داده که اگر کسی از آنها در فکر یاری حسین‌بن‌علی باشد، آن قبیله را به شدت مجازات خواهد کرد.

خیلی‌ها ترسیده بودند، بعضی‌ها با هم صحبت می‌کردند، بعضی هم مثل حبیب به فکر فرو رفته بودند و علی زیرچشمی پدرش را نگاه می‌کرد. می‌دانم که حفظ روستا و قبیله برای تک تک ما اولویت دارد. ما با خون دل، کار و تلاش، این زندگی را برپا کرده‌ایم. پس هر کدام از شما باید مسئول رفتار خودش و افراد اطرافش باشد.»

 

انتشارات کتاب جمکران، کتاب «بچه‌های فرات» را درقالب 140 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه در قطع پالتویی به قیمت 7000 تومان منتشر کرده است.

«تن‌تن و سندباد»

«تن‌تن و سندباد»

رمان «تن‌تن و سندباد» به قلم محمدمیرکیانی خواننده را وارد یک دنیای فانتزی می‌کند و او را وارد سرزمین شخصیت‌های قصه‌ها می‌کند. شخصیت‌هایی که محال است کسی با آنها خاطره نداشته باشد. جذابیت این رمان آنجا است که نویسنده، شخصیت‌های غربی و شرقی را با هم رو در رو کرده است. شخصیت‌هایی که تا پیش از این هرکدام دارای یک شخصیت مستقل بودند حالا در این رمان کنار هم قرار گرفتند و توانایی‌های خود را به رخ خواننده کشیده‌اند.

این کتاب سال گذشته با تقریظ رهبر انقلاب به صورت مجدد بر سر زبان‌ها افتاد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این یادداشت که در آبان ماه 1373 به نگارش درآمده مرقوم داشته‌اند:

«بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

من هم همین قصّه را همیشه تعریف می‌کردم! حیف که خیلی‌ها آن را باور نداشتند. حالا خوب شد، شاهد از غیب رسید! راوی این حکایت که خود همه چیز را به چشم خود دیده، حکایت تن تن و سندباد را چاپ کرده است. حالا دیگر کار من آسان شد! همین بس است که نسخه‌ی این کتاب را به همه‌ی بچه‌ها بدهم.»

نویسنده در این کتاب فضایی هیجان‌انگیز را رقم زده و خواننده را ترغیب می‌کند تا سر از کار شخصیت‌ها و اتفاقاتی که در انتظارشان است در بیاورد. کشتی «تن‌تن» و یارانش در یکی از سرزمین‌های مشرق زمین پهلو می‌گیرد تا به سرزمین قصه‌های آنها پا بگذارند که با کشتی «سندباد» روبرو می‌شوند و این رویارویی زمینه ساز اتفاقات بعدی داستان می‌شود. روبرو شدن قهرمان‌های قصه‌ها که هرکدام برآمده از یک فرهنگ هستند جذابیت‌های بصری و متنی بسیاری را خلق کرده که نه تنها خواننده نوجوان بلکه مخاطب بزرگسال را نیز به دنبال خود می‌کشد.

چاپ بیست و نهم کتاب «تن‌تن و سندباد» اثر محمد میرکیانی در 4 هزار  و 400 نسخه بدون تغییر در بهای کتاب با قیمت 10 هزار تومان توسط نشر قدیانی روانه بازار کتاب شد.

نمایشنامه‌های مدرسه

نمایشنامه‌های مدرسه برای «دومی‌ها» و «ششمی‌ها» منتشر شد

دو جلد از «مجموعه نمایشنامه‌های مدرسه» ویژه دانش‌آموزان ابتدایی به قلم مسلم قاسمی از سوی انتشارات مدرسه منتشر شد.

مجموعه «نمایشنامه‌های مدرسه» به منظور اجرا در مدارس و دیگر مراکز هنری و آموزشی تهیه و تدوین شده است. کتاب «دومی‌ها» و «ششمی‌ها» دو جلد از این مجموعه هستند، که برای مخاطبان منتشر شده است.

مضامین انتخاب شده در قالب نمایشنامه با سبکی جددی عرضه شده، تا دانش‌آموزان در یک کارگروهی و تیمی بتوانند خلاقیت‌های نهفته در خود را شکوفا شازند. این نمایشنامه‌های علاوه بر ایجاد حس لذت در دانش‌آموزان به جهت خلق اثری نمایشی، پلی برای انتقال مفاهیم درسی و مضامین آموزشی نهفته در مطالب درسی به دانش‌اموزان است.

نمایشنامه‌ها برگرفته از مضامین کتاب‌های درسی پایه‌های مختلف مقاطع ابتدایی است که هر عنوان از این نمایشنامه‌ها با عنوان پایه تحصیلی و براساس مطالعه کامل کتاب‌های درسی به‌خصوص کتاب‌های فارسی بوده است.

کتاب‌های «دومی‌ها» در 111 صفحه با قیمت 15هزار تومان و «ششمی‌ها» در 120 صفحه با قیمت 11هزار تومان که شمارگان هر دو کتاب هزار نسخه است به قلم مسلم قاسمی توسط انتشارات مدرسه روانه بازار کتاب شده است.

«به دیوارها بخند!»

«به دیوارها بخند!»

کتاب «به دیوارها بخند!» نوشته سید علی شجاعی نخستین مجلد از سه‌گانه داستانی او برای مخاطبان کودک و نوجوان است که در آن به آموزش مهارت‌های زندگی پرداخته شده منتشر شد، در این جلد، تسلیم شرایط نشدن و ایجاد تغییر محور روایت است.

 

شجاعی پیش از این در دو مجلد دیگر این سه‌گانه با عناوین «هیچ طوفانی راهش را عوض نمی‌کند» و «شاید دیگران از آسمان می‌آید» به دیگر مهارت‌های اساسی مورد نیاز گروه مخاطب پرداخته بود؛ که شامل تقابل حرف و عمل و آغاز اصلاح جامعه از اصلاح خویش است. حالا در این کتاب داستانی را روایت می‌کند که در آن کودکان سردمدار اصلاح رویه‌هایی هستند که نه تنها نقشی در ایجاد آن ندارند که حتی ناچار از پذیرش شرایط تحمیل شده در آن نیز هستند.

 

«به دیوارها بخند!» قصه دیوارهایی است که زندگی کودکان را بدون اینکه خود بخواهند محصور کرده است. دیوارهایی از حرص و آز و طمع و در یک کلام هر آن چیزی که زندگی پیرامون آنها را ساخته و نزاع‌های بی‌دلیلی را پیرامون آنها خلق و به زندگی آنها تحمیل می‌کند.

 

نویسنده در این کتاب داستان مردمانی را روایت می‌کند که به بهانه‌های مختلف و به طور عمده واهی با یکدیگر درگیر هستند و این درگیری‌ها دیواری از خشم و کینه و نفرت را میان آنها ساخته است. کودکان‌شان اما به رسم کودکی و برای فرار از این موقعیت عجیب و ناراحت‌کننده برای خود شهری ساخته‌اند که تنها راه ورود به آن لبخند است و به دور ریختن کینه‌ها. شهر چنان باشکوه می‌شود که بعدها والدین آنها نیز وقتی از نزاع‌های روزانه خود دلزده می‌شوند برای رهایی و فراغت سری به آن می‌زنند تا بتوانند برای لحظاتی گذشته و آنچه بر آنها می‌رود را به فراموشی بسپارند.

 

سید علی شجاعی در این کتاب به خوبی دنیای کودکان را به تصویر می‌کشد که برگرفته از ذات پاک آنهاست و در ورای ذهن تمامی‌شان، آرزوی در اختیار داشتنش را دارند. او نشان داده که کودکان در پس ظاهری از خود که گویی راهی به مناسبات والدین‌شان ندارد، معماران جهانی هستند که سال‌هاست گمشده والدین آنهاست و شاید نیافتن و نجستن آن بوده که دنیای فعلی آنها را چنین تیره و سیاه کرده است.

 

در کنار متن این اثر بخش قابل توجهی از موفقیت این مجموعه را باید در تصویرگری و گرافیک آن جستجو کرد. تصویرگری‌های نازنین عباسی و ترسیم معصومیت کودکانه در چهره و ذهن و زمین کودکانی که او رقم زده است چنان به متن کتاب عینیت بخشیده است که به نظر می‌رسد متن در کتاب به حالتی فراتر از تکست و در حال مبدل شدن به فرامتن است. در کار گرافیک کتاب نیز می‌توان این مساله را به خوبی شاهد بود که هیچ بخش از کتاب سعی نداشته تا خود را بر بخش دیگری تحمیل کند و همه اجزا در خدمت خلق یک ساختار و مفهوم بوده‌اند.