حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

«عمود آخر»،

 

کتاب خاطرات پیاده‌روی اربعین شهدای مدافع حرم با نام «عمود آخر»، شامل ۴۰ خاطره از ۴۰ شهید مدافع حرم توسط انتشارات تقدیر منتشر و روانه بازار کتاب شد.

این کتاب که با تلاش گروه نویسندگان پایگاه تخصصی «حریم حرم» و طی گفتگو با خانواده و همسفران شهدا گردآوری شده، شامل مجموعه روایت‌هایی از سفر زیارتی اربعین و خاطرات مربوط به پیاده‌روی مسیر نجف تا کربلای جمعی از شهدای مدافع حرم در سال‌های اخیر است.

«حسن شمس‌آبادی» مدیرگروه فرهنگی حریم حرم و مدیر نویسندگان این اثر درباره تالیف اظهار داشت: «عمود آخر» خاطرات ۴۰ شهید مدافع حرم از پیاده روی اربعین به نقل از خانواده، دوستان و همکارانشان است، این اثر بهمن ۹۷ کتاب منتشر شد و در حال حاضر در انتظار چاپ سوم کتاب هستیم.

 

با خانواده برخی شهدا ارتباطاتی داشتیم با آنها تماس گرفته شد و جویا شدیم آیا شهید به پیاده روی رفته است یا نه، تلاش بر آن بود علاوه بر شهدای معروف مدافع حرم که شناخته شده‌تر هستند از شهدایی که آوازه‌ زیادی ندارند هم خاطراتی نقل شود.

به گفته شمس آبادی، علاوه بر خلاطرات شناسنامه و مشخصاتی از این ۴۰ شهید در ابتدای کتاب درج شده است، اسامی برخی از شهدا عبارتند از، شهید حسین همدانی، شهید سجاد زبرجدی، شهید سجاد طاهرنیا، شهید مجید قربانخانی، شهید محمد پورهنگ، شهید تقوی، شهید حسین پور ابراهیمی، شهید حسین حریری، شهید سجاد عفتی و...

 

وی درباره جلد دوم کتاب خاطر نشان کرد: سعی بر این است چنانچه استقبال از جلد نخست کتاب خوب باشد جلد دوم را با روایت ۴۰ شهید مدافع حرم دیگر روایت کنیم، با توجه به بازخوردها و استقبال، احتمالا جلد دوم آن هم تهیه شود.

 

گفتنی است، از آنجایی که سفر زیارتی اربعین در سال‌های اخیر با جنگ علیه تروریسم در عراق و سوریه همزمان بوده و بسیاری از رزمندگان مقاومت از جمله شهدای مدافع حرم، درگیر مبارزه با تروریست‌های تکفیری در کشورهای عراق و سوریه بوده‌اند، خاطرات اربعین شهدای مدافع حرم، به خوبی تاثیرات متقابل دفاع از حرم در برابر تروریست‌ها و حضوردر پیاده روی اربعین را به تصویر می‌کشند.

 

در این کتاب تلاش شده علاوه بر روایت خاطرات، بخشی از وجوه شخصیتی و سلوک فردی و اجتماعی شهدای دفاع از حرم نیز مورد توجه قرار گیرد.