حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

«قصه‌های قرآن و انبیاء»

 

«قصه‌های قرآن و انبیاء»

خداوند در قرآن قصه‌های زیادی برایمان نقل کرده است، کم یا زیاد، اشاره‌ای یا مفصل، هر چه هست جز حقیقت نیست و نه تنها افسانه نیست که مایه خیلی از اساطیر و افسانه‌های مشهور، همین داستان‌های واقعی تاریخی است که عمده قهرمان‌های آن پیامبران الهی هستند. داستان‌هایی که بسیاری از آن‌ها بعدها تبدیل به افسانه‌ها و حماسه‌های ادبی شده‌اند و این روزها از آن‌ها به‌عنوان «کهن‌ الگو» یاد می‌شود. داستان‌های پیامبران را این روزها به شکل الگو و مبنای درام در قصه‌ها، فیلم‌ها و رمان‌های زیادی می‌بینم.

کتاب‌های متنوعی در موضوع سرگذشت پیامبران نگاشته و به بازار کتاب عرضه شده است و از آنجا که این کتاب‌ها راوی سرگذشت بهترین آدم‌ها و چالششان با بدترین آدم‌هاست، با اقبال خوب مخاطبان مواجه شده‌اند. داستان‌های که راوی اصلی‌اش حضرت حق است و حضرت حق به آنچه فطرت انسان می‌پسندد، از هر کسی آگاه‌تر است. یکی از بهترین و جذاب‌ترین این‌ها کتاب «النور المبین فی قصص الانبیاء و المرسلین» نوشته «آیت‌الله سید نعمت‌الله جزایری» است.

 

لطیف راشدی» و «سعید راشدی» نیز ترجمه روان و مناسبی از این کتاب به دست داده‌اند و انتشارات کتاب جمکران با عنوان فارسی «قصه‌های قرآن و انبیا» تا کنون در چهار نوبت این کتاب را به طبع رسانده و به مخاطبان عرضه کرده است.

 

آیت‌‌الله جزایری در «قصه‌های قرآن و انبیا» که در ۲۳ باب دسته‌بندی شده است، به معرفی و بیان سرگذشت زندگی بیش از ۳۰ تن از پیامبران الهی پرداخته است که نامشان در قرآن کریم آمده است. آیت‌الله جزایری در ابتدای کتاب درباره انگیزه‌شان از تألیف این کتاب و وجه تمایز آن با دیگر کتاب‌ها در این موضوع گفته‌ است که دیگر آثار یا بیشتر بر مبنای احادیث اهل سنت‌اند یا ناقص‌اند و باید تکمیل شوند؛ مانند کتاب فاضل راوندی از دانشمندان شیعی. همچنین ایشان به مجلد پنجم از کتاب «بحارالانوار علامه مجلسی» هم اشاره می‌کنند و آن را «مفصل و طولانی» می‌دانند و در ادامه اضافه می‌کنند: «به‌همین‌علت من به این فکر افتادم تا این کتاب را به روشی متمایز بنویسم؛ به‌این‌صورت که در آن همه گزارش‌هایی که از طریق شیعه و بعضی دیگر به وسیله عامه رسیده است (بیان کنم) و در صورت احتیاج به دلیل و برهان به‌صورت مختصر ذکر نمایم تا به‌این‌ترتیب کتابی کم‌حجم، پرمحتوا و مفید پدید آید که دانشمندان آگاه تعجب کنند و دانشجویان علوم دینی از آن بهره‌مند و مستفیض شوند.»

 

مترجمان اثر در مقدمه‌ای کوتاه درباره نویسنده کتاب گفته‌اند: «مؤلف این کتاب مستطاب عالم ربانی و دانشمند بزرگ و بزرگوار، علامه آیت‌الله سید نعمت‌الله جزایری (طاب‌ثراه) که از مفاخر و اعلام و اوتاد اسلام می‌باشد. در نظر داشتیم گزیده‌ای از زندگینامه این فقیه والامقام را در این کتاب بیاوریم اما از آنجا که حجم کتاب زیاد است از این کار صرف‌نظر نموده‌ایم؛ به‌هرحال نگارش کتاب در هنگام مطالعه معرّف این شخصیت کم‌نظیر خواهد بود.» و درباره قصه‌های کتاب نیز می‌گویند: «از زمان نزول قرآن مجید این تحفه خداوندی تاکنون و تا قیام قیامت، سوره‌های قرآن و انبیا حرف اول را می‌زنند... قرآن با سایر ادبیات داستانی تفاوت‌های اساسی و عمده دارد؛ زیرا قصه‌های قرآن و انبیا جنبه حقیقی دارند؛ افزون بر این حامل پیام‌ها و درس‌هایی سازنده و عبرت‌های آموزنده‌اند.»

 

انتشارات کتاب جمکران این کتاب مفید را در چاپ چهارم، یک مجلدی در ۷۹۲ صفحه و با قیمت ۴۴ هزار تومان به عموم مخاطبان و علاقمندان سرگذشت پیامبران الهی عرضه کرده است.