حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

زندگی علی علیه‌السلام از زبان علی علیه‌السلام

زندگی علی علیه‌السلام از زبان علی علیه‌السلام

آغاز زندگی‌نامه و سیره‌نویسی در اسلام به قرن دوم هجری باز می‌گردد. نگارش سیره پیامبر اسلام (ص) نمونه‌های مشهوری چون سیره ابن اسحاق و همچنین سیره ابن هشام دارد. در جهان تشیع کتاب «تسمیه من شهد مع امیرالمؤمنین الجمل و...» جزء نخستین نمونه‌های زندگی‌نامه‌نویسی است. کتاب، نام صحابی امیرالمومنین(ع) در جنگ‌ها را گرد آورده است.

در سال‌های اخیر ارائه کتاب‌های متفاوت از زندگی امامان و معصومان در میان محققان و اسلام‌شناسان، در واقع واکنشی بوده به تغییر در ذائقه خواندنی که در نسل‌های جدید پیش آمده است.

از جمله کتاب‌های مهم در سیره‌نویسی امام علی علیه‌السلام، کتاب «علی از زبان علی» نوشته محمد محمدیان است. کتاب، تلخیصی فارسی از کتابی مفصل به زبان عربی است که پیش‌تر توسط همین نویسنده نگاشته شده است. این کتاب از خلال تدوین تاریخی بیانات و خطبات حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام، زندگانی ایشان را روایت کرده است و در مواضعی نویسنده بطور خلاصه، برای درک بهتر بیانات امام، توضیحات تاریخی مفیدی ارائه کرده است. اصل کتاب به زبان عربی و در هفت جلد منتشر شده بود که بعدها بدست خود نگارنده به فارسی تلخیص شد.

ویژگی مهم کتاب «علی از زبان علی» نثر ساده و روان آن است که گیرایی آن را افزایش داده است. متن کتاب شامل ده فصل و شامل عناوین  دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت امیرالمومنین، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت‌ها و دوران شهادت است.

این کتاب در ۶۲۴ صفحه توسط نشر معارف و با قیمت ۳۵٫۰۰۰ تومان به بازار عرضه شده است.