حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

«حضور اجتماعی و نقش‌های زنانه»

«حضور اجتماعی و نقش‌های زنانه»

کتاب «حضور اجتماعی و نقش‌های زنانه» نوشته امین کشوری در هفت فصل جداگانه به طرح موضوعاتی نظیر کار و تلاش در زنان قدیم، انقلاب صنعتی اروپا و فمینیسم، اسلام و نقش اجتماعی زنان، پیامدهای کار کردن زنان بیرون خانه، خانه‌داری و خانواده‌داری، بانوان نمونه و مشارکت سیای زنان ایرانی از صفویه تا انقلاب اسلامی می‌پردازد.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: برای تکریم زنان باید از جهت و هدف حضور اجتماعی و هدف جامعه سخن بگوییم، اگر جامعه بدون دین و رابطه با خدا معنا شود، هم به مرد و هم به زن ظلم می‌شود، اگر قرار است زنان را هم عرض شأن اجتماعی مردان بدانیم، لطفی به زنان نمی‌شود. به واقع موجودی که از حیث جسمی و روحی با مرد متفاوت است و از لطافت و ظرافت زنانگی برخوردار است را خواسته‌ایم مانند مردان کنیم.

 

نویسنده کتاب «حضور اجتماعی و نقش‌های زنانه» با طرح این سؤال که چرا اروپا ناگهان به زنان استقلال مالی داد، در صفحه ۳۷ این کتاب می‌نویسد: پاسخ این پرسش را از ویل دورانت استاد فلسفه و نویسنده مشهور آمریکایی بشنوید. وی در کتاب لذات فلسفه بحثی با عنوان علل باز کرده و در آنجا به اصطلاح علل آزادی زن در اروپا را شرح می‌دهد. متأسفانه در آنجا به حقیقت وحشتناکی برمی‌خوریم. معلوم می‌شود زن اروپایی برای آزادی و حق ملکیت خود باید از ماشین تشکر کند، نه از آدم و در مقابل چرخ‌های عظیم ماشین باید سر تعظیم فرود آورد، نه در مقابل مردان اروپایی.

کشوری حفظ و ابقای نسل، تسکین و آرام‌بخشی، تربیت کودک و آرام‌بخشی و همیاریی و تعاون با مرد را از نقش‌های عمده و زندگی‌ساز زن می‌داند و پیامدهای کار کردن بانوان در بیرون از خانه را شامل مواردی نظیر تحمیلی طاقت‌فرسا، اشکال در ایفای نقش‌های خود در منزل، اضطراب و استرس، دامن زدن به بیکاری مردان، درگیری ذهنی درباره مسائل کاری، آزار جنسی در محیط کار، استفاده ابزاری از زیبایی زن در مشاغل، بحران در خانواده، کاهش جذابیت همسر و تعارض با مادری بر می‌شمرد.

 

همچنین نویسنده اعتقاد دارد تجربه و آرمان زن ایرانی با تجربیات و آرمان‌های زن غربی متفاوت است؛ از این رو راه‌حل‌های آن‌ها نیز با نیازها و روحیات زن ایرانی مسلمان ناسازگار است. هر چند که زن ایرانی بیشتر از آنکه در پی فرصت و مسئولیت مردانه باشد، در پی کسب استقلال هویتی و بهره‌مندی از امتیاز فعالیت اجتماعی از جمله رشد شخصیت و افزایش آگاهی، توانایی، اقتدار و منلت اجتماعی است. این برداشت‌ها به نظر می‌رسد تا حد مطلوبی بتواند به اقناع خواننده‌اش منجر شود.

 

در فصل پنجم این کتاب با عنوان «خانه‌داری و خانواد‌ه‌داری» نویسنده درصدد است با طرح این سؤال که آیا وظیفه اصلی زنان خانه‌داری، همسرداری یا فرزندپروری است، خواننده را با خود همراه سازد. وی این گونه می‌نویسد: تجربه عملی زنان گواه این است که اولویت نخست آن‌ها، کارهای خانه است! نویسنده دلیل این ادعا را اشتغال زنان در کارهایی مشابه آن در بیرون منزل مانند آموزش و پرورش و پزشکی عنوان می‌کند که به نظر می‌رسد این پاسخ کافی نباشد.

 

اما شاید این جملات کشوری بازتاب کاملی از اندیشه‌هایش باشد که؛ نقش مادری کهنه نمی‌شود. مادر از هر سازنده‌ای، سازنده‌تر و با ارزش‌تر است. کسی که یک انسان والا به وجود آورد و او مادر است. مضامینی چون آرامش، زایش، پرورش و بخشش همه در حریم همین مفهوم کهن صورت می‌گیرد.

کتاب «حضور اجتماعی و نقش‌های زنانه» نوشته امین کشوری در ۳۰۴ صفحه با قیمت ۱۷ هزار تومان از سوی نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها) منتشر شده است.