حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

دفاع مقدس

«معیشت مومنانه»

«معیشت مومنانه»

این روزها معیشت مردم به یکی از پربحث‌ترین و مسئله‌سازترین موضوعات کشور تبدیل شده است. سیاست‌های کلان اقتصادی برای آنکه بتوانند در معیشت مردم مؤثر باشند، باید بر اساس یکسری اصول بنیادین در حوزۀ اقتصاد پایه‌ریزی شوند. اصول بنیادین اقتصادی، برآمده از مبانی فکری گوناگونی هستند. هر مکتب فکری (اعم از دینی و بشری) یک دسته مبانی انسان‌شناختی و هستی‌شناختی ارائه می‌کند که پی‌گیریِ آنها در ساحت‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و... منجر به شکل‌گیری یک نظام اقتصادی می‌شود. یکی از مبانی، «اهداف کلان» هستند. هر مکتب فکری، جامعه را به سمت اهداف خاصی که مدنظرش هست سوق می‌دهد و اصولی که در عرصه‌های گوناگون ارائه می‌دهند نیز در راستای همان اهداف است.

کتاب «معیشت مؤمنانه» با همت ابوالقاسم کریمی از سوی انتشارات انقلاب اسلامی در 156 صفحه و به‌قیمت 10هزارتومان منتشر گردیده است.

کتاب «معیشت مؤمنانه» اثری است که چهار مؤلفه از آن اهداف کلان که منجر به سیاست‌های اقتصادی می‌شود را از منظرگاه مقام معظم رهبری به کاوش و تحلیل می‌گذارد. «زهد» و «رفاه» در یک‌سو و «تجمل‌گرایی» و «اشرافی‌گری» در نقطۀ مقابل، چهار رویکرد کلان در سیاست‌های اقتصادی هستند که پیشِ چشم قرار دادن هر یک از آنها می‌تواند تأثیرات روشنی در عرصه‌های خرد و کلان معیشتی مردم داشته باشد.

ابوالقاسم کریمی که با کاوش در میان بیانات مقام معظم رهبری به جمع‌آوری و دسته‌بندی و تدوین این کتاب پرداخته، ساختار کتاب «معیشت مؤمنانه» را ذیل چهار فصل مجزا تنظیم نموده است:

فصل اول به مفهوم «زهد» اختصاص دارد. زهد یکی از ارزش‌های اسلامی است که در ساحت فردی اهمیت زیادی در تربیت معنوی انسان دارد. زهد یعنی «رغبت و دل‌بستگی به دنیا نداشتن» یعنی علیرغم اینکه مؤمن به اقتضای زندگی دنیوی از دنیا و مواهب دنیوی استفاده می‌کند، لیکن به آنها دل‌بسته نشود. آیت‌الله خامنه‌ای با رویکرد جامعی که به معارف دینی دارند، در تحلیل این مفهوم، به ساحت فردی اکتفا نکرده و کاربست این مفهوم در ساحت‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را تشریح کرده است. بیان «اخلاق فردی حکام و مدیران جامعه اسلامی» یکی از ثمرات این رویکرد است که در این فصل محقق می‌شود. ایشان توضیح می‌دهد که طبق بیان امیرالمؤمنین علیه‌السلام، مسئولان حکومت اسلامی باید همواره سطح زندگی معمولی مردم را به‌عنوان یک معیار برای زندگی شخصی خود مدنظر داشته باشند.

اما اگر مفهوم زهد در جامعه و حکومت اسلامی بیش از اندازه برجسته شود و از حدود خود فراتر رود، ممکن است انواع و اقسام بی‌عدالتی‌ها و ظلم‌ها و بی‌تدبیری‌های اقتصادی تحت پوشش این مفهوم مقدس توجیه شوند. به‌همین دلیل فصل دوم کتاب با عنوان «رفاه» روی دیگر سکه که جنبه‌ی حاکمیتی و سیاست‌گذاری برجسته‌تری دارد را نمایان می‌کند. از نظر اسلام زهد یک انتخاب کاملاً فردی است و اینچنین نیست که حکومت اجازه داشته باشد مردم را به زهد نمایشی مجبور نماید. از سوی دیگر، ضرورت زهد در زندگی فردی، هیچ منافاتی با تلاش برای سازندگی و آبادانی و تولید ثروت در سطح جامعه ندارد؛ بلکه بالاتر از این می‌توان گفت که یکی از شرایط تحقق جامعه‌ دینی اینست که مردمانش در رفاه زندگی کنند. در این فصل توضیح داده می‌شود که ایجاد رفاه به‌مثابه یکی از اهداف انقلاب اسلامی باید در صدر سیاست‌های اقتصادی قرار بگیرد. مقام معظم رهبری برای ایجاد رفاه اقتصادی به بیان کلیات اکتفا نکرده، بلکه سیاست‌ها و راهبردهای عملیاتی را نیز در اختیار سیاست‌گذاران گذاشته است. اقتصاد مقاومتی و سیاستهای اصل 44 قانون اساسی از جمله‌ی این راهبردها است که در این فصل تشریح می‌شوند.

اما باز در صورتی که همین مؤلفه «رفاه» نیز بیش از اندازه برجسته شود، ممکن است خطر دیگری دامن جامعه اسلامی را فرابگیرد که عبارت است از «تجمّل‌گرایی و مصرف‌زدگی»؛ بنابراین فصل سوم کتاب معیشت مؤمنانه به تبیین ابعاد این موضوع از منظر مقام معظم رهبری پرداخته است. این دو را می‌توان یکی از آسیب‌هایی دانست که امروزه دامن جامعه ما را گرفته است و آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جامعه اسلامی سال‌هاست که به آن تذکر می‌دهد و مردم و مسئولان از آنها برحذر می‌دارد. نکته قابل توجه اینکه یکی از سیاست‌های فرهنگی دشمن برای مقابله با نظام اسلامی از دهه هفتاد، ترویج همین دو مدل رفتار اقتصادی بوده است. در این فصل علاوه بر تبیین ابعاد این مسئله، عوامل ایجاد روحیۀ تجمل‌گرایی، پیامدهای گسترش آن در جامعه و نهایتاً راهکارهای مقابله با این مسئله نیز از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای تشریح شده است.

روحیه‌ی «اشرافی‌گری» نیز یکی دیگر از آسیب‌هایی است که بیشتر دامن مسئولان و مدیران را می‌گیرد که از میراث حکومت پهلوی بوده و در تعابیر امام خمینی(ره) با عنوان «خوی کاخ‌نشینی» از آن یاد می‌شده است. یکی از تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری طی سه دهه گذشته، پرهیز از این روحیه بوده است. فصل چهارم کتاب با محوریت این موضوع شکل گرفته و عوامل، پیامدها و راهکارهای مقابله با این مسئله را از دیدگاه مقام معظم رهبری تشریح کرده است.

کتاب معیشت مؤمنانه را می‌توان اثری دانست که هم در ساحت فردی و هم در ساحت مدیریتی و حاکمیتی و هم در عرصه‌ی سیاست‌گذاری، بخشی از راهبردهای کلان اقتصادی را تشریح کرده و برای اقشار مختلف مردم و به‌خصوص مدیران بسیار مفید خواهد بود.

«اخراجی‌ها»

«اخراجی‌ها»

چاپ چهارم کتاب «اخراجی‌ها» خاطرات سردار شهید حاج احد محرمی علافی (دائی) از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

«اخراجی‌ها» اثر غلامرضا قلی‌زاده و موسی غیور خاطرات رزمنده‌ای را در تدوین و مکتوب کرده‌اند که اگر از جایی اخراج می‌شود به خاطر این است که نمی‌تواند از حق بگذرد و با افرادی که حق را زیر پا می‌گذارند درگیر می‌شود و همین جرقه‌ای برای اخراجی شدن وی می‌شود.

شهید محرمی علافی یا حاج احد و به قول برخی اطرافیانش «دائی» دارای شخصیتی ویژه و ممتاز است و در روزگار پیش از انقلاب نیز از مبارزان محسوب می‌شده است. به اذعان غیور که در پیشگفتار کتاب نیز آمده این کتاب حاصل 48 ساعت گفت‌وگو با شهید محرمی علافی است.

این خاطرات در شش فصل سازمان یافته است. فصل های اول و دوم مشتمل بر خاطرات کودکی و نوجوانی و جوانی شهید است که طی آن، گوشه هایی از مشکلات معیشتی مردم منعکس می شود. فصل سوم حوادث سال 1359 را دربر می گیرد و شامل تشکیل سپاه پاسداران تبریز و نبرد با ضد انقلاب در مناطق کرد نشین است. در فصل چهارم خاطراتی از روزهای آغاز جنگ، به ویژه آزادسازی خرمشهر روایت شده است. فصل پنجم شامل خاطرات نامبرده از مناطق مختلف عملیاتی مانند خیبر، بدر، والفجر مقدماتی است. مطالب فصل ششم که به خاطراتی از سال های پایانی جنگ اختصاص یافته با اشاره به مجروح شدن شهید با سلاح های شیمیایی به پایان می رسد.

چهارمین چاپ کتاب «اخراجی‌ها» خاطرات شهید محرمی علافی اثر غلامرضا قلی‌زاده و موسی غیور با 15 هزار تومان از نشر شهید کاظمی روانه بازار کتاب شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند آن را از فروشگاه اینترنتی «من و کتاب» خریداری کنند.

وقتی مهتاب گم شد

وقتی مهتاب گم شد

وقتی مهتاب گم شد شرح خاطرات علی خوش لفظ از جنگ ایران و عراق است که به همت حمید حسام تدوین و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است. فروش این کتاب در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب از مرز ده هزار جلد گذشت.

بخش‌هایی از کتاب به احمد متوسلیان اختصاص دارد. خاطراتی از عملیات‌های مختلف مانند والفجر ۴ و والفجر ۵، رمضان و مسلم ابن عقیل از دیگر بخش‌های این اثر است.

«چشم روشنی»

«چشم روشنی»

چاپ دوم کتاب «چشم روشنی» اثر کوثر لک از سوی نشر شهید کاظمی روانه بازار کتاب شد.

این کتاب با زبان داستان حال و روز همسران جانباز را روایت می‌کند و تصویری متفاوت از این افراد را به تصویر می‌کشد.

در این کتاب می‌خوانید: «سید جواد روزی با صد و هشتاد و خرده‌ای قد، هیکلی ورزیده و عنوانی دهن پُر کن می‌رود خواستگاری. اما بعد همه چیزش را از دست می‌دهد؛ جز مردانگی و اخلاق را...

همان اول زندگی فهمیدم به اندازه فامیل‌هایم او دوست و آشنا دارد. با اینکه آن زمان بیست و چهار پنج سال بیش تر نداشت، هر شب مهمان داشتیم. برایمان کادوی عروسی می‌آوردند. یک شب که مادرم آنجا بود گفت که زشته مهمان‌ها شام نخورده بروند، نگهشان دارید. مادر رفت سراغ مرغ پختن من هم با اعتماد به نفس رفتم سراغ برنج و قابلمه. پلویی پختم که توی تاریخ ثبت شد. دانه‌های برنج طوری به هم چسبیده بود که مثل کیک قالبی از قابلمه بیرون آمد. وقتی دیس پلو را سر سفره گذاشتیم. سید جواد مثل قطعه‌های کیک پلوی شفته شده را می‌گذاشت توی بشقاب مهمان ها و با خنده می گفت:به هر نیتی دوست دارید این پلو را بخورید، به نیت آش، کیک یا ... همه خندیدند. خودم خنده‌ام گرفته بود. به خاطر این قضیه هیچ وقت سرزنش نشدم از بس که با همه خرابکاری‌هایم تشویقم می‌کرد.

 

حرف یکی دو روز نبود، ماجرای یک عمر بود. فکرش را هم نکن، که سید جواد یک جا بشیند و دست روی دست بگذارد. انگار ساخته بودنش، برای اینکه چشم همه را روشن کند. از بس که دلش روشن بود.»

چاپ دوم کتاب «چشم روشنی» اثر کوثر لک با قیمت ۱۰ هزار تومان انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. جهت تهیه کتاب می‌توانید از فروشگاه اینترنتی «من و کتاب» آن را خریداری کنید.

«نامزدی»

«نامزدی»

جلد شصت و هشتم از مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌های دانشجویی با عنوان «نامزدی» اثر حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی هراتیان و فاطمه سادات شمسی‌نژاد از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

 

کتاب «نامزدی» جلد 68 مجموعه «پرسش ها و پاسخ های دانشجویی» است که در چهار فصل تدوین شده است: 1. تصمیم نامزدی، 2. مراسم نامزدی و قرارها، 3. بایسته‌های نامزدی و 4. برخی چالش‌ها و مشکلات دوران نامزدی.

 

این کتاب به 51 سئوال عمومی و تخصصی درباره دوران نامزدی و عقد پاسخ می‌دهد. در فصل اول به سئوالاتی درباره مراحل ازدواج، مدت صحیح دوره نامزدی، مشکلات نامزدی طولانی، فواید دوره نامزدی و نامزدی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) پاسخ داده می‌شود.

 

در فصل دوم به موضع بله برون، شیربها، جهیزیه، خطبه عقد، محرمیت یا صیغه موقت، چگونگی مراسم عقد و ظرافت‌های آن، فایده و فلسفه مهریه، میزان مهریه و... پرداخته می‌شود.

 

در فصل سوم بایسته‌های نامزدی مطرح می‌شود و به سئوالاتی درباره میزان حضور مناسب در خانه نامزد، اجازه والدین، رابطه جنسی دوران نامزدی، مشکل بارداری در دوره نامزدی، و راهکارهای دوره نامزدی موفق پاسخ داده می‌شود.

 

در فصل پایانی هم به مهمترین چالش‌های این دوران و نحوه مواجهه و حل این مشکلات و معضلات پرداخته می‌شود مانند مقایسه نامزد، تغییر ویژگی همسر، نفقه نامزدی، استقلال خانوادگی، چشم‌چرانی نامزدی، اعتیاد نامزد، پوشش نامناسب همسر، گناهان گذشته و روابط سابق، بدبینی نامزد، زندگی مشترک سابق یا دوره نامزدی ناموفق گذشته و...

 

کتاب «نامزدی» اثر حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی هراتیان و فاطمه سادات شمسی‌نژاد در 272 صفحه با قیمت 13هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.