حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

دفاع مقدس

«روایت رهبری»

 

«روایت رهبری»

دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی در ایام سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری در سال ۱۳۶۸، کتاب «روایت رهبری» را منتشر و روانه بازار کرد.

این کتاب در سه فصل و ۶۲۰ صفحه، روایت جامع و دست اولی است از «رسمیت و قانونیت یافتن رهبری حضرت امام خمینی رحمه‌الله با مصوبه مجلس خبرگان قانون اساسی»، «تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده توسط مجلس خبرگان رهبری و سپس عزل وی» و در نهایت، «تعیین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی».

از ویژگی‌های «روایت رهبری» می‌توان به استفاده از برخی خاطرات منتشرنشده سیاسی و مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تناسب موضوعات مطرح شده در کتاب اشاره کرد.

علاقمندان و پژوهشگران می‌توانند کتاب «روایت رهبری» را به صورت اینترنتی تهیه کنند.

این کتاب توسط آقای سیدیاسر جبرائیلی تألیف شده و انتشارات انقلاب اسلامی آن را چاپ کرده است.

«آن دختر یهودی»

«آن دختر یهودی»

چاپ دوم رمان «آن دختر یهودی» اثر خوله حمدی با ترجمه اسما خواجه‌زاده از سوی نشر کتابستان معرفت در ۳۸۲ صفحه با قیمت ۳۹ هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها شده است.

این کتاب، داستان زندگی انسان‌هایی با ادیان مختلف (اسلام، یهودیت، مسیحیت) است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

جزئیات دینی و سیاسی فراوان و بسیاری از ابعاد ذهنی صاحبان این دیانت‌ها به شیوه‌ای روان ضمن داستانی عاشقانه پیش روی خواننده قرار گرفته تا او با اشتیاق و امید و شوق شناخت بیشتری از جریان حوادث پیدا کند.

در دل یک محله‌ یهودی‌نشین در جنوب تونس دختر مسلمان یتیمی در خانواده‌ای یهودی بزرگ شده و زندگی می‌کند. در دل شهر قدیمی قانا در جنوب لبنان نیز هیاهویی دور از انتظار در زندگی ندی، دختر یهودی به وجود می‌آید. پدر این دختر مسلمان است و به دنبال حادثه‌ای او با جوانی مسلمان از رزمندگان مقاومت نامزد می‌شود.

زندگی این دو دختر به دنبال حوادثی از مسیر همیشگی خارج شده و به سوی سرنوشت حرکت می‌کند. رمان برگرفته از یک داستان واقعی است و جزء پرفروش‌ترین رمان‌های عربی به شمار می‌آید.

الحیاة

الحیاة

«الحیاة» نوشته محمدرضا حکیمی، کتابی است تفصیلی در دوازده جلد که به شرح مباحث اعتقادی و دینی به صورت موضوعی با اتنا به قرآن و احادیث می‌پردازد. این کتاب در ۱۲ جلد و در چهل باب تنظیم شده است. برخی موضوعات این مجلدات عباتند از «شناخت و اصالت آن»، «اصول کلی رسالت انبیاء»، «آیین اقتصادی اسلام». همچنین این کتاب بر موضوعات دیگری نیز همچون خانواده، عدالت اقتصادی در اجتماع و احساس و مسئولیت نیز نظر داشته است.

الحیاة کتابی مرجعی به شمار می‌رود که روایتی تازه در دسته بندیِ موضوعی در آن ارائه شده است.

ایده اصلی کتاب الحیاة نوشته محمدرضا حکیمی از پیش از انقلاب به وجود آمده است. محمد حکیمی، در نامه‌ای که حاصل دوران سردرگمی و یأس از فضای سیاسی سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی است، از بردارش محمدرضا حکیمی راهنمایی‌ای طلب می‌کند. محمدرضا حکیمی در پاسخ از کتابی که در دست تألیف دارد سخن می‌گوید و او را به همراهی دعوت می‌کند.

 

نگارش جلد اول تا ششم کتاب الحیاة از میان پژوهش در منابعی چون بحارالانوار، کافی، وسائل شیعه، تحف العقول، و مستدرک از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۶۵ زمان می‌برد. تالیف کتاب‌ها تا جلد ششم به صورت گروهی انجام شده، اما از جلد ششم به بعد، بیشترِ کارها توسط محمدرضا حکیمی صورت می‌گیرد.

 

مولفان الحیاة در صفحات کتاب، این کتاب را دائرة المعارفی اسلامی، علمی، پژوهشی خوانده‌اند که روش زندگی فردی و اجتماعی آزاد و پیشرو را ترسیم می‌کند و انسان‌های سراسر جهان را به پی‌ریزی یک نظام مردمی شایسته فرا می‌خواند.

 

نگارش کتاب الحیاة در زمانی آغاز شد که جامعه ایرانی تحت تاثیر ایدئولوژی‌های غربی درگیر مباحث متعدد زیادی بوده است. محمد رضا حکیمی و همکاران او در طلب تبیین آیین اسلام دست به نگارش و جمع‌آوری کتابی زدند که در خود پاسخ مبنایی به پرسش‌های گوناگون دوران خود داشته باشد.

«پدر»

«پدر»

کتاب «پدر»، نکاتی کوتاه و گویا از زندگی و زمانۀ مولای موحدان، امیرمؤمنان علی علیه‌السلام است که به کوشش نرجس شکوریان‌فرد تدوین و نگارش یافته است.

«پدر»، در ۹۶ صفحه با قیمت ۷۰۰۰ تومان در انتشارات عهدمانا منتشر شده است.

«در خیابان مقابل حرم که راه می‌روی، گنبد طلایی تمام عرض چشمانت را پر می‌کند و دلت شروع به ارتفاع گرفتن از زمین می‌کند...  وقتی که اول ورودی کنار در می‌ایستی و مقابلت او است. فقط یک جمله می‌توانی زمزمه کنی: السلام علیک یا بابا، السلام علیک یا علی.»

 

نویسنده با انتخاب برخی اتفاقات از زندگی امام علی علیه‌السلام، در پایان هر مطلب، یک نکتۀ کوتاه اخلاقی، تربیتی و اجتماعی را برای مخاطبان خویش متذکر شده است.

زندگی علی علیه‌السلام از زبان علی علیه‌السلام

زندگی علی علیه‌السلام از زبان علی علیه‌السلام

آغاز زندگی‌نامه و سیره‌نویسی در اسلام به قرن دوم هجری باز می‌گردد. نگارش سیره پیامبر اسلام (ص) نمونه‌های مشهوری چون سیره ابن اسحاق و همچنین سیره ابن هشام دارد. در جهان تشیع کتاب «تسمیه من شهد مع امیرالمؤمنین الجمل و...» جزء نخستین نمونه‌های زندگی‌نامه‌نویسی است. کتاب، نام صحابی امیرالمومنین(ع) در جنگ‌ها را گرد آورده است.

در سال‌های اخیر ارائه کتاب‌های متفاوت از زندگی امامان و معصومان در میان محققان و اسلام‌شناسان، در واقع واکنشی بوده به تغییر در ذائقه خواندنی که در نسل‌های جدید پیش آمده است.

از جمله کتاب‌های مهم در سیره‌نویسی امام علی علیه‌السلام، کتاب «علی از زبان علی» نوشته محمد محمدیان است. کتاب، تلخیصی فارسی از کتابی مفصل به زبان عربی است که پیش‌تر توسط همین نویسنده نگاشته شده است. این کتاب از خلال تدوین تاریخی بیانات و خطبات حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام، زندگانی ایشان را روایت کرده است و در مواضعی نویسنده بطور خلاصه، برای درک بهتر بیانات امام، توضیحات تاریخی مفیدی ارائه کرده است. اصل کتاب به زبان عربی و در هفت جلد منتشر شده بود که بعدها بدست خود نگارنده به فارسی تلخیص شد.

ویژگی مهم کتاب «علی از زبان علی» نثر ساده و روان آن است که گیرایی آن را افزایش داده است. متن کتاب شامل ده فصل و شامل عناوین  دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت امیرالمومنین، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت‌ها و دوران شهادت است.

این کتاب در ۶۲۴ صفحه توسط نشر معارف و با قیمت ۳۵٫۰۰۰ تومان به بازار عرضه شده است.