حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

دفاع مقدس

انتشار مجموعه 4 جلدی یاران پیامبر

انتشار مجموعه 4 جلدی یاران پیامبر

این مجموعه در قالب داستان با موضوع سیره اهل بیت(ع) و خاندان و یاران پیامبر گرامی اسلام(ص) تدوین شده است.

«آخرین مهاجر»، «آن روی زیبا»، «تنها زندگی می‌کنی» و «سال های بردگی» عناوین مجموعه چهار جلدی «یاران پیامبر» را تشکیل می دهند که به بیان فرازهایی از زندگانی عبدالله پسر اریقط و معاذ پسر جموح، مصعب بن عمیر، ابوذر غفاری و بلال حبشی از یاران نزدیک حضرت محمد(ص) می پردازد.

هر کدام از این آثار همراه با تصویرگری وحید خاتمی و صفحه آرایی علیرضا پورحنیفه در قطع وزیری و شمارگان ۲ هزار نسخه منتشر شده است.

«آخرین مهاجر» به فرازهایی از زندگی عبدالله پسر اریقط و معاذ پسر جموح و تعامل آن ها با پیامبر هنگام مهاجرت به مدینه اختصاص دارد.  این اثر در 32 صفحه با قیمت ۱۰۰ هزار ریال در ویترین فروشگاه‌ های به نشر قرار گرفته است.

کتاب «آن روی زیبا» روایتگر زندگی مصعب بن عمیر، چگونگی اسلام آوردن و تلاش بی وقفه آن شهید راه حق در نشر اسلام و  شهادت وی است که در 64 صفحه با قیمت ۱۱۰ هزار ریال در دسترس نوجوانان قرار دارد. 

«تنها زندگی می‌کنی» در 88 صفحه، نگاهی به زندگی ابوذر غفاری، مجاهد بزرگ و از یاران نزدیک پیامبر(ص) دارد که  با قیمت 14 هزار ریال در فروشگاه‌ های انتشارات آستان قدس رضوی در مشهد و سراسر کشور به علاقه مندان عرضه می شود.  

«سال های بردگی» نیز فرازهایی از زندگی بلال حبشی در 72 صفحه است که با قیمت ۱۳۰ هزار ریال در فروشگاه های به نشر به فروش می رسد.

منبع: آستان نیوز

«زندگی پس از مرگ»

«زندگی پس از مرگ»

 

کتاب «زندگی پس از مرگ» تألیف سیدسلمان صفوی، فیلسوف و قرآن‌پژوه، در تهران و لندن منتشر شد.

کتاب «زندگی پس از مرگ؛ معاد در قرآن» با زبانی سلیس و روان به صورت مستند با اجتهادی نو در فصل‌بندی و تفسیر برای جوانان به ویژه دانشجویان رشته‌های معارف اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی تألیف شده است. این کتاب دارای ۹ فصل در ۳۴۲ صفحه است که از سوی انتشارات سلمان آزاده در تهران منتشر شده است. این کتاب به صورت «پی دی اف» یا فیزیکی از طریق سایت http://www.iranth.com/i/index۴۱.htm قابل تهیه است.

 

سیدسلمان صفوی، قرآن‌شناس معاصر، پیش از این در حوزه قرآن‌شناسی کتاب‌های دانشنامه معاصر قرآن کریم، تفسیر ساختاری سوره حمد، صراط مستقیم، نماز، دعا، مهرتابان، توحید الهی و نهضت انبیا را منتشر کرده است. کتب در دست چاپ وی نیز تفسیر ساختاری سوره بقره و موسی در قرآن نام دارند.

 

این کتاب با روش و رویکردی نو «زندگی پس از مرگ» را به مثابه «ابرگفتمان» از منظر فلسفی و عرفانی بر اساس تعالیم کلام‌الله مجید تبیین کرده است. «ما ز بالاییم و بالا می‌رویم – ما ز دریاییم و دریا می رویم». مرگ نابودی نیست، بلکه انقطاع از عالم مادی و پیوستن به عالم غیب است، مرگ صعود پس از هبوط است. مرگ؛ گذار و سفر روح انسان از مرتبه پایین به مرتبه اعلاست.

 

در دوره سیطره کمیت بر زندگی بشر، ذهن و جان ما هر از گاهی متوجه امر زندگی ابدی و کم و کیف آن می‌شود. زندگی پس از مرگ واقعیتی شگفت‌انگیز و حاکی از این است که پس از مرگِ کالبد فیزیکی؛ بخش جوهری هویت هر انسان فارغ از دین و ملیت همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد. زندگی پس از مرگ واقعیتی است که بیشتر ادیان از جمله ادیان ابراهیمی به آن ایمان دارند.

 

شناخت زندگی پس از مرگ؛ با آموزش چگونگی اداره حکیمانه زندگی این جهانی، انسان‌ها را به این قاعده طلایی توجه می‌دهد که دنیا دارِ فناست و زندگی ابدی در جهان بالاتر است. مرگ‌آگاهی موجب میل و شوق انسان عاقل به کردار نیک و اجتناب از رفتار ناپسند می‌گردد. پیرامون معاد از دیرباز کتب متعدد تألیف شده، اما در این کتاب اصل معاد به عنوان یکی از مفاهیم کلیدی و فراگفتمانی قرآن کریم با روشی نو و جامع‌نگر با تکیه بر فهم معناشناختی قرآن تبیین شده است.

 

ویژگی‌های این کتاب عبارت از: ۱. رویکرد کل‌نگر به زندگی پس از مرگ در قرآن کریم، ۲. تعامل جزء و کل آیات قرآنی مربوط به معاد با یکدیگر با استفاده از تکنیک سیکل هرمنوتیکی؛ به منظور فهم جامع‌تر از زندگی پس از مرگ، ۳. طبقه‌بندی موضوعی آیات قرآنی مربوط به معاد به عنوان چارچوب کلی فراگفتمان معاد قرآنی، ۴. بررسی معاد با روش تفسیر قرآن به قرآن، ۵. تبیین سوره‌هایی که اکثر آیات آنها در ارتباط با معاد است؛ با رویکرد کل‌نگر، ۶. استنتاج احکام و پیامدهای معاد به زبان قرآن برای نخستین بار، ۷. شناسایی و تبیین آیات طلایی معاد در چارچوب جهان‌بینی قرآنی به ترتیب مصحف، ۸. تألیف کتاب با رویکرد تقریب مذاهبی و استناد تفسیری به برخی از امهات تفاسیر فریقین و ۹. ارجاع به احادیث تفسیری و تا حدِّ امکان اجتناب از  ذکر احادیث ضعیف  هستند.

«شرح صدر»

«شرح صدر»

کتاب «شرح ‌صدر سیری در زندگی، زمانه و اندیشه استاد شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر» با ترجمه اسماء خواجه‌زاده منتشر شد.

 

کتاب «شرح‌صدر» ترجمه کتاب «شهید الاُمة و شاهدُها» اثر شیخ محمدرضا نعمانی از شاگردان و همراهان شهید سید محمدباقر صدر است. او تنها کسی بود که توانست به‌دور از چشم مزدوران بعثی در دوران حصر، همراه شهید صدر و خانواده‌اش باشد و این فرصت استثنایی سبب شد او تنها کسی باشد که روایت‌هایی دست اول را از یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگانی آن شهید والامقام ثبت و ضبط کند.

 

شیخ محمدرضا نعمانی در مقدمه کتاب می‌نویسد:

 

هنوز آن عصری را که با استاد بالای پشت‌بام منزلشان رو به گنبد منور حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام نشسته بودیم به یاد دارم. به خودم جرأت دادم و از این آرزو با او صحبت کردم و گفتم: «من احساس می‌کنم باید خودتان زندگینامه‌تان را بنویسید. شما بهتر از هر کس دیگری می‌توانید این کار را بکنید، چون سیره علمی و سرگذشت جهادی و سختی‌های زندگی شما به‌گونه‌ای است که اگر کسی غیر از خودتان آنها را بنویسد، باورش برای دیگران سخت است».

 

نمونه‌هایی از این اتفاقات را هم برشمردم و گفتم: «اهل‌بیت علیهم‌السلام هم بارها به‌دلیل ضرورت‌هایی از خودشان سخن گفته‌اند و مثلاً امیرالمؤمنین علیه‌السلام بر فراز منبر از خودش و پیشینه جهادش در راه اسلام سخن گفت. امام حسین و امام سجاد علیهماالسلام هم همین کار را کردند و این کارها هرگز به خودخواهی و شهرت‌طلبی تفسیر نشد. درباره شما هم چنین نخواهد شد به‌ویژه اینکه شما معتقدید پایان کارتان شهادت خواهد بود.»

 

شهید صدر با اندکی درنگ پاسخ داد: «خون من سرگذشت مرا شرح خواهد کرد. من جز خدمت به اسلام چیز دیگری نمی‌خواهم و امروز اسلام به خون من بیشتر از شرح‌حالم نیاز دارد، اما تو که سال‌ها با من زندگی کردی و در این ابتلائات حضور داشتی و در مراحل مختلف مبارزه بودی، اگر خدا خواست و زنده ماندی چیزهایی که دیدی و شنیدی را بنویس.»

 

شیخ محمدرضا نعمانی پیش از این، خاطرات خود را در کتابی با نام «سنوات المحنة و ایام الحصار» گرد آورده بود، اما دسترسی به اسناد گردآوری‌شده در پژوهشگاه شهید صدر، فرصتی را فراهم آورد که در اثر جدید با تکیه بر این اسناد کتابی گسترده‌تر، دقیقتر و موثق‌تر درباره زندگانی شهید صدر به رشته تحریر درآورد.

 

در این کتاب تلاش شده است با ترجمه‌ای روان و تنظیم دوباره عناوین و چینش کتاب، اثری مناسب خوانندگان فارسی‌زبان فراهم شود و به همین منظور در مواردی توضیحاتی از سوی مترجم نیز درباره برخی از نکات مبهم برای خوانندگان ناآشنا به فضای عراق در دوران حیات شهید صدر و اوضاع رژیم بعث به کتاب افزوده شده است.

 

این کتاب در هشت فصل و با استفاده از متن ده‌ها نامه و پیام از شهید صدر به شرح زندگی پرفراز و نشیب و سراسر شگفتی و شکوه استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر پرداخته است. فصل‌های این کتاب عبارت‌اند از: خاندان صدر، شخصیت علمی شهید صدر، شخصیت اخلاقی شهید صدر، حوزه و مرجعیت در زندگی شهید صدر، اندیشه سیاسی و جهادی شهید صدر، مبارزه با حکومت بعث، شهید صدر و انقلاب اسلامی ایران و از حصر تا شهادت.

 

چاپ نخست این کتاب در ۴٣٢ صفحه و در قطع وزیری توسط پژوهشگاه تخصصی آیت‌الله شهید صدر منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

آن مرد با باران می‌آید

آن مرد با باران می‌آید

 

چاپ بیستم رمان «آن مرد با باران می‌آید» اثر وجیهه سامانی توسط انتشارات کتابستان معرفت منتشر شد.

این کتاب در سال ۱۳۹۷ در جشنواره شهید اندرزگو (روایت انقلاب) نیز مورد تقدیر قرار گرفت و به این دلیل که برگزیده حوزه هنری بود از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد، اما پس از آن به کتابستان معرفت واگذار شد و اکنون چاپ بیستم را سپری می‌کند.

 

موضوع کتاب به داستان زندگی پُرماجرای خانواده‌ای از طبقه متوسط در کوران نهضت اسلامی مردم ایران در مقطع هفدهم شهریور تا بیست‌ و ششم دی‌ماه ۱۳۵۷ اختصاص دارد. شخصیت‌پردازی قوی، قلم روان، توجه به روحیات و خصوصیات رفتاری شخصیت‌های رمان و مستند بودن حوادث، توجّه به موضوع انقلاب اسلامی خصوصاً برای گروه سنّی نوجوان، از جمله عوامل جذّابیت این کتاب است.

 

این رمان در دهه فجر امسال نیز مورد تایید و تقریظ رهبر معظم انقلاب قرار گرفت که متن آن به شرح زیر است:

بسمه تعالی

بسیار خوب و هنرمندانه و پرجاذبه نوشته شده است. تصویری که از ماههای آخر مبارزات نشان میدهد، درست و روشن و واقعی است. به گمان من همه‌ی جوانها و نوجوانهای امروز به خواندن این کتاب و امثال آن نیاز دارند. از نویسنده‌ی کتاب باید تقدیر و تشکر شود ان‌شاءالله.

 

چاپ بیستم کتاب «آن مرد با باران می‌آید» در ۲۱۷ صفحه با قیمت ۳۰ هزار تومان از سوی انتشارات کتابستان معرفت وارد بازار نشر شده است.

رفیق روزهای بندگی

 

رفیق روزهای بندگی  

 

کتابچه «رفیق روزهای بندگی»، گزیده‌ای از مباحث حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا عابدینی استاد اخلاق و مفسر قرآن کریم است که در درباره آداب انس با این مصحف آسمانی توسط حجت الاسلام سیدمحمدرضا فقیه ایمانی و همکاران ایشان در هسته منظومه فکری علامه طباطبایی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) تهیه شده است.

حجت‌الاسلام عابدینی از اساتید حوزه علمیه قم و از شاگردان آیت‌الله بهجت، علامه حسن‌زاده آملی و آیت‌الله جوادی آملی است که سال‌ها به تدریس علوم عقلی و نقلی با رویکرد معرفتی در حوزه علمیه قم اشتغال دارد و از جمله مهم‌ترین دروس ایشان تدریس شرح المیزان و شرح اصول کافی است.

مباحث انس با قرآن کریم از مجموع سخنرانی‌های تبلیغی وی در ماه مبارک رمضان و نیز از خلال مباحث درسی شرح تفسیر المیزان و چند جلسه حضوری تیم پژوهشی هسته منظومه فکری علامه طباطبایی با استاد استخراج شده است.

کتاب تفصیلی آداب انس با قرآن به زودی توسط مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) و نشر معارف منتشر خواهد شد. اما با توجه به اینکه نشر این کتاب به خاطر شرایط خاص فعلی به تأخیر افتاد، مختصری از آن در قالب ۳۰ نکته کوتاه متناسب با ۳۰ روز ماه مبارک رمضان برای بهره بیشتر از این سفره ضیافت الهی و با توجه به شرایط خاص ابتلای اجتماعی به ویروس منحوس کرونا و محدودیت دسترسی به جلسات عمومی انس با قرآن و برای استفاده در فضای مجازی تنظیم و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

سیر محتوایی این کتابچه از توجه به حقیقت قرآن و اینکه قرآن حقیقتی زنده و با شعور است و با مخاطب خویش ارتباط برقرار می‌کند آغاز می‌شود و در ادامه به نکاتی از جمله قرآن عهد الهی و نامه‌ای از سوی محبوب در تبیین جایگاه قرآن می‌پردازد.

پس از آن با بیان آداب ظاهری و باطنی انس با قرآن از جمله طهارت، استقبال (رو به قبله بودن) و طمأنینه، ترتیل و صوت حزین در تلاوت قرآن، تدبر در قرآن و رعایت حق تلاوت آیات الهی ادامه می‌یابد و با توجه به تناسب با ماه مبارک رمضان و متناسب با شب‌های قدر به رابطه قرآن و شب قدر، رابطه قرآن و عرضه اعمال و تقدیر مقدرات و رابطه قرآن و امام زمان (عج) پرداخته و سیر خود را با تبیین جایگاه قرآن در عصر غیبت، دوران ظهور و در قیامت به پایان می‌رساند.

مطالب این کتابچه به صورت نکات مختصر و مفید و دارای عمق معرفتی در عین اثر کاربردی است و تلاش شده با بیانی روان برای هر روز از ماه مبارک رمضان یک نکته کوتاه ارائه شود. امید است که مطالعه روزانه و مستمر این کتاب در ۳۰ روز ماه مبارک رمضان در استفاده هر چه بیشتر از این سفره ضیافت الهی موثر واقع شود.