حدیث روز
امام حسين عليه السلام: خوش اخلاقى عبادت است. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
امام على عليه السلام: هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى اش پاكيزه و گوارا مى گردد. (نهج البلاغه،خطبه 184)
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :يكديگر را به رفتار نيك با زنان سفارش كنيد.بحارالأنوار، ج33، ص628
رسول اكرم صلى الله عليه و آله:هرزنى،از دنيابرودوشوهرش ازاوراضى باشد،به بهشت مى رود.نهج الفصاحه،ح 1022
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :حيا خوب است ولى براى زنان خوب تر است. نهج الفصاحه، ح 2006

دفاع مقدس

احکام پوشش و فلسفه و جایگاه حجاب

احکام پوشش و فلسفه و جایگاه حجاب

پاسخ به 40 پرسش رایج درباره حجاب

احکام پوشش و فلسفه و جایگاه حجاب در تعالی جامعه، محدوده پوشش، حجاب زن غیر مسلمان و پرسش‌های متفاوت دیگر پیرامون حجاب از مباحثی است که آیت‌الله مکارم شیرازی در قالب ۴۰ سوال به آنها پاسخ داده است.

 

«راضِ بابا»

«راضِ بابا»

راضِ بابا روایت شخصیت دختری نوجوان است.

 

دختری که تمام تلاشش را به کار می‌‏بندد تا در زندگی اول باشد. در شانزدهمین بهار عمرش حادثه ای رخ می‌دهد و او را در رسیدن به خواسته‌اش کمک می‌کند. انفجاری که در سال ۱۳۸۷ در حسینیه سیدالشهدای شیراز رخ داد، نقطه اوج زندگی او را رقم زد.

 

 

شهید راضیه کشاورز ۱۱ شهریور ۱۳۷۱ در ظهر گرم تابستانی هم‌زمان با نوای ملکوتی اذان ظهر در مرودشت شیراز به دنیا آمد. والدینش به خاطر ارادتی که به خانم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) داشتند نام راضیه را برایش برگزیدند. روزها یکی پس از دیگری سپری می‌شدند. راضیه بزرگتر می‌شد و با وجودش شور و نشاط مضاعفی به خانه می‌بخشید. از همان کودکی روحیه‌ای شاداب و پرشور و نشاط داشت و لطافت و مهربانی‌اش به وضوح در برخورد با اطرافیان آشکار بود. راضیه تا قبل از بهار ۱۶ سالگیش موقعیت‌های چشمگیری را در زمینه ورزش کاراته، مسابقات قرآن و درس و تحصیل کسب کرد.

 

بعد از انفجار در حسینه سیدالشهداء علیه السلام شیراز ۱۸ روز در کما به نیت مادرمون بود اونهم دقیقا با سینه ای خورد شده و پهلویی پاره شده و ۱۸ روز خس خس نفسهای دردناک و ..

سرانجام در سن ۱۶ سالگی در فروردین‌ماه سال ۱۳۸۷ بعد از آنکه از زیارت بارگاه امام رئوف به شهرش بازگشت، آرزویش برآورده شد و بر اثر انفجار بمب در حسینیه کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز توسط عوامل تروریستی وابسته به غرب، بعد از تحمل ۱۸ روز درد و رنج ناشی از جراحت به جمع شهیدان سرفراز و سربلند که ره صد ساله را یک شبه پیمودند پیوست.

 

سخنان مادر بزرگوارش:

این شهیده بزرگوار مثل همه شما درس می‌خواند، زندگی می‌کرد، بازی می‌کرد و .. ولی چیزی که اون را به این درجه رساند نکات ظریفی بود که در زندگیش رعایت می‌کرد نکاتی که کاری به سن و سالش نداشت، از سر تقوا و ایمان از سر مراقبت در رفتارهای روزمرش بود و احترامی که برای بزرگترها؛ پدر و مادر و معلمین قائل بود و در کارهاش واقعاً مرد عمل بود یعنی درسته که راضیه یک دختر بود ولی واجباتش جایی که باید رضای خدا را در نظر بگیره واقعاً مردانگی به خرج می داد.

 

سال سوم راهنمایی راضیه بین خودش و خدا عهدی بسته بود که بعد از شهادتش تو وسایلش، البته تو وسایلش که نه، داخل جعبه اسماء متبرکه پیداش کردم.

 

خلاصه کوتاهی از این عهد نامه:

"...بی حساب پیش، انشاء ا.. به امید خدا و توکل به خدا چهل روز تمام کارمو خالصانه انجام بدم تا خدای مهربون از سر تقصیرات ما بگذرد و گناهامو ببخشه.

 

توی این چهل روز که از ۵/۳/۸۵ شروع می‌شه توفیق پیدا کنم مادام العمر دعای عهد و زیارت امین ا.. و... را بخوانم و گریه کنم.

 

آقا تو رو خدا توفیق اشک ریختن تو این دعاها را به من بده و شب هم به یاد خانم حضرت زهرا (س) شبی ۵ صفحه قرآن بخوانم؛ ان شاء الله تکرار آیه الکرسی هم توی بیشتر اوقات نصیبم بشه.

 

و همچنین شکر نعمتهای خدا و توفیق آلوده نشدن به گناه و نابود کردن نفس اماره و تقویت نفس لوامه را داشته باشم و تسبیحات خانم فاطمه زهرا (س) را همراه با الگو برداری از حجاب،عفاف، ادب و اخلاق ایشان را سر لوحه زندگی خودم قرار دهم."

 

کتاب راض بابا در قطع رقعی در۱۲۰ صفحه به قلم طاهره کوه کن و به همت انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است .

«اندیشه سیاسی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای»

«اندیشه سیاسی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای»

تازه‌ترین اثر موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «اندیشه سیاسی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای» روانه بازار نشر شد.

 

این اثر از دریچه اندیشه امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، با زمینه‌ای کاملا واقع‌بینانه، مفاهیم فرد، جامعه، فرهنگ، حاکم و حکومت را تعریف کرده و سپس به چگونگی ارتباط آنها در ساخت جامعه اسلامی پرداخته است.

 

چنانکه در پیش‌گفتار کتاب حاضر آمده است؛ در این کتاب سعی شده منظومه اندیشه سیاسی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای ترسیم شود. نگاه منظومه‌ای برآمده از ویژگی‌های سیاسی ایشان است. به تعبیر ساده می‌توان سه مرحله را در بیان و توضیح اندیشه سیاسی رهبر معظم انقلاب ترسیم کرد: مرحله مبانی، مرحله ساختار و مرحله حرکت.

 

ترتیب فصول مختلف کتاب را بر اساس این مراحل می‌توان توضیح داد: فصول اولیه به مبانی می‌پردازد و در بیان آن‌ها به تبیین‌های خاص در مورد مسائل اصلی اندیشه پرداخته شده است. فصول میانی کتاب راجع به ساختار یا وجه ایستایی سیاست مشتمل بر ولایت، نظام سیاسی و مردم سالاری است. فصول پایانی کتاب راجع به مرحله حرکت یا وجه پویای سیاست شامل آزادی یا نیروی حرکت سیاست و نهایتاً نظریه پیشرفت است.

 

کتاب مذکور در ۹ فصل تنظیم شده است؛ در فصل اول نویسده تلاش کرده با تکیه بر مؤلفه‌هایی همچون مبانی جهان‌شناسی، اصول جهان‌شناسی و دین شناسی، مبانی نظری اندیشه سیاسی را مورد واکاوی قرار دهد. فصل دوم کتاب حاضر مبانی انسان شناسی را با تأکید بر چیستی هویت انسانی، کمال و سعادت انسانی و ساختمان وجود و اراده انسانی مورد کنکاش قرار داده است. در فصل سوم کتاب هم مفاهیم سیاست، قدرت و حکومت بارتعریف می‌شود.

 

فصل چهارم مبانی جامعه‌شناسی قدرت در اندیشه مقام معظم رهبری را بررسی کند. در بخشی از این فصل می‌خوانیم: «از نظر امام خامنه‌ای، جامعه، اجتماع بشری به مفهوم سیاسی‌اش عبارت است از: عده‌ای از مردم که با قوانین و مقررات خاصی زندگی می‌کنند و از یک قدرت فرماندهی مرکزی اطاعت می‌کنند و به سمت هدف‌های خودشان با هدایت این قدرت فرماندهی حرکت می‌کنند و با دشمنان مجموعه خودشان مبارزه می‌کنند.» چیستی جامعه، نسبت دولت و جامعه، مسئله فرد و جامعه، ساختار جامعه و فرهنگ و جامعه از جمله مباحث طرح شده در این فصل است.

در فصل پنجم کتاب، نویسده سعی کرده است با توضیح ساخت مردمی حکومت، به تبیین هسته اصلی جریان سیاست بپردازد و موضوع محوری فصل ششم، مفهوم ولایت‌فقیه است. این فصل مؤلفه‌های ولایت فقیه که محوری‌ترین بحث در اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری است را مورد بررسی قرار می‌دهد. کلیت اندیشه سیاسی رهبر معظم انقلاب اسلامی را می‌توان با عنوان نظام ولایت تفسیر و تعبیر کرد. نظام ولایت در این مقام به معنای یک نظام صرفا اجتماعی نیست، بلکه گویای یک نظام مفاهیم است.

 

بر اساس مندرجات این فصل، ولایت در اندیشه توحیدی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رابطه انسان و خدای متعال را در وجه ولایت الهی پررنگ‌تر می‌کند، در واقع دیگر وجوه توحید نیز با منظر ولایت فهم می‌شود.

 

فصل هفتم کتاب با عنوان «نسبت مسئولیت و آزادی در نظام ولایی» دارای مباحثی چون آزادی سیاسی، دیدگاه‌ها درمورد آزادی، تعریف آزادی، آزادی مستلزم قدرت، تحدید آزادی، تحدید قدرت و نسبت ایجابی مسئولیت و آزادی است.

فصل هشتم به «نظریه پیشرفت» اختصاص دارد. چیستی و الگوی پیشرفت، چیستی الگو و نحوه تدوین آن و نیز توجه به ویژگی ایرانی بودن در تدوین الگو از مهم‌ترین مباحث این فصل است.

 

فصل نهم و پایانی نیز با واکاوی و تحلیل جایگاه قومیت، ملیت و امت به عنوان سه سطح جغرافیایی، «جغرافیای قدرت» را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند به مفهوم جغرافیای قدرت از نظر مقام معظم رهبری نزدیک شود.

 

کتاب «اندیشه سیاسی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای» توسط سجاد رستمی‌پور تألیف و توسط مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۳۴۴ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه چاپ و روانه بازار نشر شده است.

اقدامات سیاسی حضرت زهرا (س)

اقدامات سیاسی حضرت زهرا (س)

«دختر پیامبر (ص)» کتابی است درباره مباحث مهم سیاسی و اجتماعی دوران زندگی حضرت زهرا (س) که توسط آیت‌الله جاودان از میان جلسات و سخنان علامه عسکری جمع‌آوری و به قلم ایشان نگاشته شده است. اهمیت کتاب «دختر پیامبر (ص)» توجهی است که این متن به جریان‌های مهم دوران حیات پیامبر و پس از ایشان  نشان داده است. این توجه دربردارندۀ برداشت و تحلیلی تاریخی از وقایع با رجوع به کتب و منابع دست اول مسلمین است.

کتاب در چهار بخش تنظیم شده و به مباحثی همچون وجود نفاق در میان مسلمین در زمان رسول‌الله (ص)، فعالیت‌ها و مبارزات حضرت زهرا(س) در مقابل اقدامات مکتب خلافت، هجوم به بیت آن حضرت (س)، غصب فدک، وقایع مربوط به شهادت آن حضرت (س)، و همچنین بحث درباره موضع قبر حضرت زهرا(س) و علت اختفای آن می‌پردازد.

موسسه ایمان ماندگار این کتاب را با قیمت 7500 تومان روانه بازار نشر کرده است.

کتاب «همیشه قصه‌ای هست»

کتاب «همیشه قصه‌ای هست»

قطع جیبی کتاب «همیشه قصه‌ای هست» از آثار محمد میرکیانی از سوی انتشارات به نشر منتشر شد.

این اقدام تا پیش از این برای رمان‌های خارجی صورت می‌گرفت. چاپ کتاب‌های پرمخاطب به خواننده حق انتخاب می‌دهد که در صورت ناتوانی برای خرید کتاب در قطع اصلی بتواند با پرداخت مبلغ کمتری کتاب مورد علاقه خود را تهیه کند. در این روزها که قیمت تمام‌ شده کتاب بالا رفته؛ چاپ کتاب در قطع جیبی می‌تواند به فضای کتاب خوانی‌کشور به ویژه برای نوجوانان گامی سازنده باشد.

کتاب «همیشه قصه‌ای هست» مجموعه‌ای از حکایت‌ها و قصه‌های کهن و عامیانه ایران است که در ۵۴۴ صفحه و بهای مناسب ۲۴ هزار تومان برای نوجوانان منتشر شده است.